Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Разработчикът на българската молекула срещу коронавируса към Борисов: Правите погрешни внушения

24 април 2020, 15:18 часа • 78892 прочитания

Направихте няколко погрешни внушения на вчерашната пресконференция - това казва в специално обръщение до медиите изпълнителният директор на "Микар 21" Димитър Димитров, като с думите си той визира премиера Бойко Борисов.

"Микар 21" ("Мицар Иновейшън" ООД) е компанията, която точно преди обявяването на извънредното положение беше представена в Министерския съвет като разработчик на молекула, която спира коронавирусите по принцип.

"Бихме желали да подчертаем, че до момента всички направени инвестиции са от нас, в качеството ни на частни лица и основатели на компанията. От държавата не сме получили и 1 /ЕДИН/ лев", казва Димитров, след като снощи (23 април) Борисов обяви, че би дал 40 млн. евро, но само молекулата да работи. Димитров се оплаква, че от 10 март насам, когато разработката беше презентирана от правителството, било оставено впечатление от държавата, че ще помогне финансово, но днес това така и не е станало. Директорът на компанията казва и, че заедно с друга компания "Болка Фармасютикъл" ООД е подала документи до Българската банка за развитие (ББР) за получаване на средства от Фонда за капиталови инвестиции. "Въпреки поредицата от над 10 срещи в рамките на последните 10 месеца, все още няма окончателно решение за това дали Фонда ще се включи. Документите все още са в процес на разглеждане", пише Димитров.

"Микар 21" е единствената компания в света, която има разработки (молекули първи в класа си) в областите на протеините от CCR1-CC10 (които отговарят за автоимунната система и редките болести и които, според редица международни учени, са пътят в борбата с коронавирусите, като молекулите възпрепятстват свързването на коронавирусите с клетките)", обяснява още Димитров.

Припомняме, че коронавирусът SARS-CoV-2 се "закача" за епителните клетки на човешкия бял дроб с т.нар. S протеин. Този протеин е гликопротеин и типът му е PROS1, като той буквално служи като ключ на вируса да влезе в човешка епителна клетка - през ензима ACE2, който е своеобразната ключалка. Протеините CCR1 са протеини, които активират имунен отговор на клетъчно ниво срещу външна заплаха. Затова и пред Actualno.com г-н Димитров уточни, че "Микар 21" е напреднала в разработката си и вече работи в проучване на три подхода на действие с молекулата, като се ориентира към индиректен подход.

Димитров съобщава и друго: "Микар 21" в момента изготвя проектна документация по кандидатстване по програмата IMI (Инициатива за иновативна медицина), в партньорство с български и шотландски университети, компании от България, Германия и САЩ. Проектът ще бъде предаден на 12 май 2020 г. за оценяване. Тук е моментът да посочим, че проектът има за цел да създаде възможности за реализация на едно лекарство от етапа на разкриване и моделиране на лекарствената молекула през предклинична фаза (каквата в България до този момент няма) и фаза 1. Считаме, че такъв проект е в основата на реализация и привличане на огромна милиардна индустрия и инвестиции в държавата ни".

Ако държавата няма да помага, поне да не пречи, помоли Димитров в разговор с Actualno.com.

По-рано д-р Бойко Таков, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, обясни, че възможностите за финансиране, които Агенцията предоставя, не са големи. Сумите са в размер до 500 000 лв. - след кандидатстване по съответната процедура, а такава пък може да стартира най-рано до месец.

Експертът подчерта още, че от Агенцията имат добър диалог с компанията, която се нуждае от около 4 млн. евро за разработката си.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес