След 10 години ще има роботизирано "хибридно сърце"

23 януари 2020, 15:06 часа 2874 прочитания

След 10 години се очаква първото в света изцяло роботизирано „хибридно сърце“. То ще бъде направено от меки изкуствени мускули и сензори и вероятно ще прекрати нуждата от търсене на органи от починали хора за трансплантации, предаде БГНЕС.

Още: Кои животни могат да броят и знаят проста математика?

Още: Таласофобия: Разкриха защо много хора се страхуват да влязат в морето

Първото в света меко роботизирано сърце е в процес на разработване, и при реализирането на проекта би могло да изчисти списъците на чакащите за трансплантации във Великобритания, съобщи в.“Дейли Мирър“.

„Хибридното сърце“ ще бъде първото създадено от меки изкуствени мускули и сензори и след това покрито с човешка тъкан, отгледана в лаборатория.

Новаторски действащ холандски хирург работи в партньорство с Британската фондация за сърце. Предвижда се първата трансплантация на така създаден орган да се извърши през 2028 година.

Още: Защо лицата на бегачите на дълги разстояния се променят драстично? Учените обясняват

Още: Нови археологически находки: Откриха древноегипетски гробници с керамика и човешки останки

Екипът твърди, че това би могло да сложи край на необходимостта от трансплантации на органи от мъртви хора и ще спаси хиляди, които умират, докато са в списъка на чакащите за донори на органи в световен мащаб.

Проф. Йоланда Клайн от Амстердамския университет каза: „Единственото за слагане на край на сърдечната недостатъчност с лечение е подмяната“ на органа.

„Има огромен недостиг на донорски органи и това (разработването на „хибридното сърце“) е добър начин. Всеки донорски орган означава, че някъде другаде някой е починал.

„Хибридното сърце може да създаде първото досега решение за сърдечна недостатъчност в краен етап.“

Още: Уникално откритие: Нов вид динозавър с размерите на куче и невиждани досега черти

Още: Земята ще се върти необичайно бързо през юли и август

Сърцето ще се задвижва от течност или въздух и ще се захранва от електричество. Електричеството ще се предава безжично от близък източник на енергия, носен в облеклото на пациента.

По-малка батерия също ще бъде имплантирана вътре в пациента, която ще захранва сърцето „в продължение на един час, докато той си взима душ или отиде да плува“.

Финансираните от ЕС изследвания вече показаха, че технологията е възможна.

Без да бъде обвито в клетки от собственото тяло на пациента, хибридното сърце би се заразило, така че тялото ефективно би го отхвърлило.

Устройството, което в момента е патентовано, първо ще бъде тествано на животно след пет години.

Правени са предишни опити да се разработи роботизирано сърце във Франция, където 76-годишен мъж почина през 2014 г. два и половина месеца след операцията.

То беше направено от материал, наподобяващ гъба, наречен полиуретан и клетки от сърцето на кравата.

Новият проект се счита за голям напредък в сравнение с предишните опити, тъй като ще използва материал с твърдостта на мускулната тъкан и ще се движи и изпомпва като истинско човешко сърце.

През последните пет години починаха 155 британци, докато чакаха животоспасяваща сърдечна трансплантация, а по света загиналите поради тази причина са хиляди, подчертава „Дейли Мирър“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес