Международен екип учени откриха 964 селища на цивилизацията на маите в Северна Гватемала. Те се отнасят към предкласическия период (1000 г. пр.н.е. - 150 г. от н.е.). Селищата са открити с помощта на лидар или лазерен радар.
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Провеждането на археологически изследвания в тропическите райони на Америка е доста трудно поради покриващата земята джунгла. Затова се налага учените да прибягват до нестандартни методи. По-специално през последните няколко години за изследване на перспективни райони те използват лидар – система за откриване, подобна на радар, в която се използват оптични вълни.
Задействаните в тази система лазери с лекота проникват през гъстата зеленина и достигат повърхността на земята, което прави възможно изграждането на триизмерни карти на местността и намирането на руини на селищата на древните американци. Именно с помощта на лидар международен екип от изследователи от САЩ, Франция и Гватемала е успял да открие почти 1000 селища на маите, покриващи площ от 1680 квадратни километра в карстовия басейн Мирадор-Калакмул.
Много селища били свързани помежду си с мрежа от пътища – насипи, издигнати над нивото на земята, по които хората можели безопасно да се движат дори по време на дъждове. Общата дължина на тези пътища е почти 200 километра, така че жителите на почти всяко населено място са можели относително лесно да достигнат до своите съседи. В района са открити и следи от развита мрежа от канали и водни резервоари, които вероятно са спасили живота на много хора по време на суша.
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Richard D. Hansen / Ancient Mesoamerica, 2022
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Самите селища също изглеждали необичайни: жилищата в тях били разположени доста плътно. Това се дължи на трудностите при разчистването на тропическите гори, социалната структура или религиозните вярвания – засега е трудно да се каже, но учените не бързат да оценяват населението на тези градове: необходими са повече данни от други региони на Мезоамерика.
Изследователите са открили в някои селища игрища, където жителите на селищата са играли на топка, както и големи открити платформи и пирамиди, които биха могли да служат като своеобразен аналог на градски площад в средновековен град – средища на работа, отдих и политика.
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Още: Откриха за колко време отпадъците се превръщат в скали
Изследването е публикувано в списание Ancient Mesoamerica.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Учени реконструираха лицето на могъщия фараон Рамзес II (ВИДЕО)