Американски учени съобщиха, че за първи път са успели да разработят човешки клетки, които произвеждат инсулин и регулират нивото на кръвна захар. Клетките се трансплантират и не предизвикват отхвърляне от страна на имунната система, а резултатите от проучването са публикувани в списание „Nature”, предаде БГНЕС.
Още: Кой е бил най-бързият динозавър? Развивал е кошмарна скорост - 322 километра в час
Още: Времето може да тече в обратна посока и ние дори да не го осъзнаваме
За преодоляване на проблемите с диабета учените решили, че може да се направи трансплантация на бета острови на панкреаса - струпвания от клетки, които да произвеждат инсулин и други хормони. Но донорските клетки предизвикват реакция, което налага пациентът да взема цял живот имунодепресанти, което, от своя страна, носи сериозни рискове от заразяване.
Учени от института „Солк” създадоха първите произвеждащи инсулин клетъчни клъстъри, използвайки технологията на стволовите клетки, способни да възстановят глюкозната хомеостазата на без отхвърляне след трансплантацията. Те се надяват регенеративната медицина, съчетана с имунната защита, да направи реална промяна в тази област, като замени повредените клетки със създадени в лаборатория групи от островчета, които произвеждат нормални количества инсулин в зависимост от потребностите на организма.
След първоначалните положителни резултати от опити върху лабораторни мишки, предстои да се направят допълнителни изследвания и да се наблюдава по-продължително време реакцията на организма след трансплантацията на клетките, за да се гарантира безопасността на процедурата при хората.
Още: Черен или бял дим? Не само за папата, но и за пожарникарите цветът е много важен
Още: Почти всеки човек носи този вирус цял живот, без да знае, че е връзка с болестта на Алцхаймер