Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо рискуваме?

10 февруари 2014, 10:34 часа • 49819 прочитания

Хората не предприемат рисковани постъпки заради повишена активност в зоната на мозъка, свързана с желанията, а заради намалена активност на системата за контрол.

До този извод стигнали учени от университета на Тексас, пише Eurek Alert. Откритието може да помогне не само при лечението на психични разстройства, но и при разбирането на поведението на престъпници-рецидивисти.

Специалистите са сканирали мозъка на 108 души, докато са играли игра, стимулираща рисковано поведение. С помощта на специална програма е извършен анализ на мозъчната активност.

Учените са се интересували от активността, предшестваща момента, когато човек е рискувал, или напротив - бил е предпазлив.

Програмата е трябвало да предскаже какъв избор ще бъде направен на базата на мозъчната активност. Точността е била 71%.

Чрез изследване на зоните на мозъка, свързани с контрола, работната памет и вниманието, тя е дала възможност да бъде предсказано поведението дори на напълно непознат човек.

Изследването е показало, че склонността към риска е съпроводена от недостатъчна активност на системите за контрол. От него е станало ясно също, че редица рискови за здравето решения имат много общо в основата си.

Източник: БТА

Виктория Пенева
Виктория Пенева Отговорен редактор
Новините днес