Защо вените ни изглеждат сини?

20 декември 2021, 11:20 часа • 9775 | прочитания

Кръвта получава своя цвят от червените кръвни клетки, които съдържат хемоглобин – богати на желязо молекули, които са яркочервени, когато пренасят кислород, и по-тъмни, по-мътночервени, когато са деоксигенирани. Но защо, когато погледнем вените на ръката си, те ни изглеждат сини?

Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110

Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му

Отговорът се крие във факта, че различните цветове на светлината имат различни дължини на вълната, така че те се абсорбират и отразяват по различен начин, когато попаднат в кожата ни, разказва д-р Клеър Ашър в изданието BBC Science Focus Magazine.

Червената светлина има много дълга дължина на вълната, така че може да преминава през кожата сравнително лесно и се абсорбира от хемоглобина в кръвта. Синята светлина, от друга страна, има много по-къса дължина на вълната и затова се отразява най-вече от кожата.

Ако осветите китката си, където има вени, с бяла светлина – смес от всички различни дължини на вълната – червената светлина ще се абсорбира, а синята светлина ще се отрази. Това означава, че светлината, която се връща към очите ви, ще съдържа повече сини, отколкото червени дължини на вълната, което прави вените да изглеждат сини в сравнение с околната кожа.

Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували

Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят

Медиците понякога осветяват кожата с червена или инфрачервена светлина, за да намерят вена за прилагане на инжекция. По подобен начин нощните клубове понякога използват сини светлини в тоалетните, за да възпрепятстват интравенозната употреба на наркотици, като затрудняват виждането на вените през кожата.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес