Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво трябва да направим, за да не виждаме Левски само по татуировки: Проф. Вера Бонева за Actualnо (ВИДЕО)

19 февруари 2024, 16:00 часа • 8335 прочитания

На 19 февруари отбелязваме 151 години от обесването на Васил Левски - една от най-значимите личности в българската история. За да разберем повече за личността на Апостола в Студио Actualno поканихме Вера Бонева професор по ​история на България, доктор на науките по ​​история на Българското ​​възраждане и ​музеология.

Ще има ли политическа и обществена воля да се коригира денят на честването?

"Аз съм историк, не мога да отговоря. Този въпрос е към политиците. Ние, историците, сме мотивирали тезата за 18 февруари, факт е, че при нормалното изчисляване датата, на която трябва да отбелязваме паметта на Апостола, е 18 февруари. Но тъй като се занимавам с феномена културна памет, който е отделен от историята, ще кажа, че нашата културна памет е привързана към датата 19 февруари и трудно ще я отлепим от там. Нищо не пречи да отбелязваме и на 18 и 19 февруари, както и на всяка друга дата", каза тя по повод споровете за деня, на който трябва да отбелязваме Апостола. Още: "Приел съм като мисия да предавам истината за Левски": Наследник на Дякона с нови артефакти

По думите ѝ 18 февруари е дата, свързана свързана с края на неговия живот и с началото на жизнения път на неговата идея и легендата, "защото Левски е една легенда".

"Отбелязваме неговата политическа прозорливост, неслучайно Иван Вазов по-късно казва "В бъдещето тъмно той гледаше ясно". Той има своя потенциал да види какво ще се случи в следващите десетилетия. Левски е бил републиканец във време, в което ние още сме нямали собствена монархия, нима това не е прозорливост за бъдещите поколения. Това са базови моменти, върху които се конструира нашата модерна държава, нашето общество", категорична беше проф. Бонева.

"За да не го виждаме само по татуировки"

На въпрос трябва ли да се правят художествени интерпретации на Левски - иконата на българското Освобождение, тя каза:

"След като има такива - значи авторите имат право. Трябва да делим сферите на обществения живот, историята следи определени наративи и се позовава на твърди доказателства. Културната памет също фиксира историческата личност, но не се интересува от всички детайли, а от определени моменти. Изкуството интерпретира по свой художествен начин. Творецът има право да интерпретира, ако не нарушава някои базови Конституционни права. Оттук-нататък нашата работа е да помагаме на обществото да разбира кое е качественото, кое е оригиналът, кое е кичът, кое е чалгата и да помагаме на хората, които не разбират от история и изкуство". Още: Как Васил Левски създава комитетите на българската съпротива

Според нея това е "една тежка битка по отношение на националните ценности и образите на нашите дейци, за да не ги виждаме само по татуировки и по проблематични филми."

Повече за натурата на Левски и какво го отличава от останалите революционери - вижте в пълния разговор с Вера Бонева.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес