Министърът на младежта и спорта Красен Кралев заяви, че предвид нивото на спортната инфраструктура у нас, построяването на стадион като "Филип Втори Македонски" в Скопие, не е рентабилнто. На съоръжението в югозападната ни съседка се игра мачът за Суеперкупата на Европа между "Реал" Мадрид и "Манчестър Юнайтед".
Още: 4-кратен световен шампион разкри дали ще се завърне във Формула 1
"Това е една от любимите ми теми. Такова съоръжение би трябвало да е черешката на тортата. За да имаш такъв стадион, трябва всичко останало да ти е наред - физкултурните салони в училищата, залите, другите стадиони. Не мисля, че в сегашното ни състояние най-умното нещо е да инвестираш парите си в един мач. Не вярвам нивото на македонския спорт да се вдигне от тази инвестиция. За всяка държава е изкушение да има такова съоръжение, но аз съм привърженик на еволюционния подход за развитие, а не на революционния, защото, като нямаш никаква спортна инфраструктура, а сложиш такъв стадион, какво от това? Ще дойдат големите отбори и ще видят, че нямаш хотели, както стана в Скопие. Най-важното е спортната инфраструктура да бъде правена стъпка по стъпка. Не виждам на кое състезание може да участва български отбор и то да не се проведе на "Васил Левски". Така или иначе има по 3 мача на година на националния отбор там", заяви Кралев.
Министърът разкри, че стадион "Тича", който се строи във Варна, ще бъде с капацитет 22 000 и ще е готов до 2 години.
Той е доволен от представянето на младите български спортисти на големи първенства в последния месец.
Още: Признание: Българка с важен пост в националния отбор по художествена гимнастика в Италия
Още: Атлетка заплашва, че ще бойкотира Световното първенство заради проблем от Игрите в Париж
"Гледам на успеха на тези състезатели дългосрочно. Само преди година приключиха олимпийските игри в Рио. Преди да заминем за там правихме анализи и имахме шанс за около 6 до 8 медала. В момента имаме едно много силно поколение - младежи, които идват и заедно с тези, които имаха шансове на предната Олимпиада, ще изглеждаме по съвсем друг начин през следващите 3 години", уверен е той, цитиран от бтв.
Най-важните спортни новини за деня - Специална селекция в канала ни във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 5 световни рекорда на Карлос Насар отиват в историята
Още: Изненада: Тайсън Фюри намекна за завръщане на ринга (ВИДЕО)
Антъни Иванов, който се класира на 8-о място на световното първенство по плуване, получи специални похвали от Кралев.
"Феноменален резултат на Антъни Иванов. България никога не е била в елита на мъжкото плуване. Преди него има 3 случая, в които сме участвали на финал и то преди много години. Антъни е феноменален състезател! Той е на 18 години и има над 200 поправки на национални рекорди. Това показва, че той е феноменален състезател и трябва да направим всичко възможно да осигурим максимално добри условия за тренировки, да завишим бонусите", заяви той.
Министърът не пропусна да похвали и други млад български спортни таланти.
Още: Прекрасно! Сребро и бронз за България от Световна купа по спортна гимнастика
Още: Антъни Иванов: Искам да покажа какво изпусна България (ВИДЕО)
"Имаме един феноменален боксьор Даниел Асенов, който на 18 години стана европейски шампион. На 20 повтори титлата си. Той побеждава не само връстниците си, но и най-добрият боксьор в света и то за втори пореден път. За гимнастичките няма какво да говоря. Те започват с този ансамбъл, който много трудно някой ще спре. След тях идва още едно поколение, които са по-малки, но много амбицирани. В леката атлетика също има две феноменални състезателки - Лиляна Георгиева и Александра Начева. Те в момента показват резултати. В женския бокс също имаме феноменален екип, който взе 3 златни медала на последното европейско първенство. Там, където се е работило, се работи в момента", уверен е той.
Кралев очерта и основния приоритет на спортното министерство.
"Водещ приоритет е започването на мащабен проект за изграждане на физкултурни салони в българските училища. Няма как да говорим за елитен спорт, здрава нация, ако нямаме салони в училищата и не върнем авторитета на учителите по физическо и на спорта в училищата. Имаме голям проблем, защото голяма част от директорите на училищата подценяват спорта, часовете се претупват", разкри той.