Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Световно сребро и европейски титли за България: "Бегачите" през май 2024 г. (ОБЗОР)

31 май 2024, 08:30 часа • 2778 прочитания

"Бегачите" е спортна рубрика на Actualno.com с автор Стефан Йорданов, посветена на най-интересните събития от света на бягането.

 

Изминалият месец май бе белязан от изключителен успех за българската атлетика - параолимпиецът Християн Стоянов спечели сребърен медал на 1500 метра от Световното първенство за хора с увреждания в Кобе, Япония. Това бе четвърти световен медал за Християн след две световни титли от 2019 и 2023 г. и едно бронзово отличие от 2017 г.

Християн Стоянов спечели световно сребро в леката атлетика

Освен че спечели сребърен медал, Християн почти успя да подобри личния си резултат на 1500 метра. Роденият в Габрово атлет записа много силен резултат от 3:49.54 мин. През новия век само още седем български атлети без увреждания са успявали да слязат под 3:50 мин., което прави постижението на параатлета Стоянов още по-впечатляващо.

Християн Стоянов

Мартин Проданов гони рекорда си в конкурентна среда

Един от тези седем атлети е Мартин Проданов - актуалният национален рекордьор на 1500 метра (3:39.34). През изминалия месец Проданов участва в много силно състезание в САЩ с още четирима атлети с резултат под 3:40 мин. След като премина успешно пресявките, на финала Мартин финишира на седма позиция в тактическо бягане.

Джош Кър отново победи Якоб Игнебригтсен

В средните бягания се проведе и още едно внушително състезание - Bowerman Mile в САЩ. Състезанието на 1 миля на писта събра част от най-големите фаворити за олимпийската титла на 1500 метра в Париж. А действащият олимпийски шампион Якоб Ингебригтсен претърпя загуба от основния си опонент Джош Кър, който постави национален рекорд на Великобритания.

Джош Кър

Трета загуба за Якоб в последните 2 години, норвежецът се реваншира в Осло

За разлика от Световното първенство през миналата година, този път Кър заложи на друга тактика и поведе състезанието след 600 метра и не отстъпи лидерската позиция до финала. Якоб Ингебригтсен записа едва третата си загуба в последните две години - другите две дойдоха на последните две световни първенства (през 2022-ра загуби от британеца Джейк Уайтман, а през 2023-а от сънародника на Уайтман - Кър). По-късно Якоб спечели 1500 метра в Осло с 3:29.74, изпреварвайки само с 3 стотни Тимъти Черуйот.

Състезателят на бащата на Ингебригтсен със силно бягане на 3000 м

Друг основен претендент за олимпийското злато на 1500 метра - норвежецът Нарве Гиле Нордас, избегна среща с конкурентите си и участва в неолимпийската дисциплина 3000 метра гладко бягане. Той даде внушителен резултат от 7:35.75. Нордас тренира при бащата на Якоб Ингебригтсен, чийто норвежки метод на трениране съдържа обиди и бой с мокра кърпа.

Якоб Ингебригтсен

Нов световен рекорд на 10 000 метра за жени

Преминаваме към акцентите от по-дългите бягания, където падна и един от най-значимите световни рекорди - този на 10 000 метра за жени. Беатрис Чебет от Кения се превърна в първата жена, слязла под 29 минути на дистанцията, записвайки резултат от 28:54.14 мин. В началото на годината пък нейната 22-годишна сънародничка Агнес Нгетич също слезе под 29 минути, но на 10 км шосе.

Разклати се и световният рекорд на 5000 метра за мъже

В края на месец май се разклати и световният рекорд на 5000 метра за мъже. Хагос Гебреуит от Етиопия записа второ най-добро време в историята на дистанцията - 12:36.73, за да постави и нов национален рекорд на страната си (световният рекорд е 12:35.36 на Джошуа Чептегей). През март Гебреуит спечели състезание във Великобритания, където участва и Иво Балабанов - водещият ни атлет в дългите бягания.

SO CLOSE 😮‍💨 🇪🇹's Hagos Gebrhiwet runs 12:36.73 to rule the 5000m at the @BislettGames 👀 Second fastest 5000m in history ✅ Ethiopian record ✅ #DiamondLeague

Публикувахте от World Athletics в Четвъртък, 30 май 2024 г.

Без медали за бегачите на Балканското по лека атлетика

През май се проведе Балканското първенство по лека атлетика в Измир, Турция, където бегачите ни в средните и дълги бягания останаха извън медалите - за сметка на скоковете, където страната ни завоюва 5 медала. Водещата ни състезателка в маратона Милица Мирчева финишира четвърта на 5000 метра. Тя загуби шансове за класиране за олимпийския маратон в Париж, след като не успя да покрие норматив на маратона в Прага на 5 май.

Милица Мирчева стартира в полумаратона на Европейското в Рим

Фокусът на Мирчева се измести към по-късите дистанции, като сега ѝ предстои участие на полумаратон на Европейското първенство по лека атлетика в Рим. Там България ще бъде представена от 10 атлети, които Actualno.com представя поетапно в поредица от материали в спортната секция.

Милица Мирчева

Шабан Мустафа спечели три европейски титли в планинското бягане

В края на май и началото на юни ще се проведе и още едно европейско първенство - това по планинско бягане, като България е представена от 9 състезатели. Сред тях не е националният шампион в дисциплината "изкачване и спускане" Шабан Мустафа, който стана троен европейски шампион в планинското бягане за ветерани в Мадейра, Португалия.

Шабан Мустафа

Маратон Каланджа в България и победа за Килиан Жорнет на Zegama

В България сезонът на трейл бяганията продължи с популярния "Маратон Каланджа", който се проведе на 25-26 май и събра над 1500 участници край устието на р. Велека. На световната сцена пък считаният за най-велик планински бегач Килиан Жорнет спечели тежкото 42-километрово състезание Zegama за 11-ти път в кариерата си.

Ще има ли нов рекорд от Христо Цветков на Витоша 100?

През юни предстои и най-големият ултрамаратон в България - Обиколката на Витоша, по-популярна като Витоша 100. И тази година на старт се очаква да застанат хиляди състезатели. А за поредно издание фаворит за победата е ултрамаратонецът Христо Цветков, който ще опита да подобри миналогодишния си рекорд от 7 часа и 39 минути.

Автор: Стефан Йорданов

ОЩЕ от "Бегачите": Бягане до отказ: Лабораторията, която обединява спорта и науката (ВИДЕО)

Христо Цветков

Стефан Йорданов
Стефан Йорданов Отговорен редактор
Новините днес