Майбах за патриарха, но Хюндай за папата

30 април 2025, 20:00 часа • 955 | прочитания

Последният обект от посещението на папа Франциск във Вилнюс през 2018 година бе Музеят на окупацията и борбата за свобода в центъра на литовската столица. Оттам папата трябваше да замине директно към летището. Но го направи не с някоя представителна кола или с папамобила, а с най-обикновен бял Хюндай. Мнозина от събралите се бяха шокирани: Как така папата ще пътува с автомобил, какъвто има съседът-пенсионер?!

Скромността на папа Франциск

„Това е типично за него", отбелязва по този повод френска журналистка, ветеранка по отразяването на събитията във Ватикана. „Той понякога прекалява със скромността си. Но това не е поза - в тези жестове е самият Франциск." С честите си посещения на болници и затвори, с отказа от много символи на статуса, с дразнещите мнозина призиви да се проявява разбиране и гостоприемство към мигрантите покойният папа се опитваше да покаже с примера си, че да бъдеш с Христос означава да бъдеш с бедните, болните, прокудените, неуспелите в живота, пише Константин Егерт в "Дойче веле".

Още: Избират новия папа в бункер: ще има заглушителни устройства, 650 камери, експлозиви, тежко въоръжение

Случвало се е неговите прояви на скромност да изглеждат нарочни и неловки. Веднъж един от неговите критици бе написал в платформата Х „Показаната скромност престава да бъде скромност". Но може би все пак показната скромност е по-добра от демонстрацията на лукс?

Снимка: Getty images

Патриархът, коктейлите, шампоаните и халатите

Отлично потвърждение на тази теза е животът на друга видна религиозна фигура, макар и от доста по-малък мащаб - патриарха на Руската православна църква Кирил. Преди да поеме високия пост, Кирил се опитваше да прави впечатлението на демократичен човек, готов за общуване и достъпен. След като зае престола обаче всичко това се промени рязко.

Скандалната история от 2012 година със спешно замазания на снимката патриаршески часовник „Breguet", струващ 30 000 долара, предизвика много коментари. Оттам нататък взирането в снимките, за да се установи какъв точно скъп часовник е сложил на едно или друго събития патриархът, се превърна в Русия в своеобразно журналистическо съревнование.

Още: Руски свещеник наля акъл в главата на патриарх Кирил - безрезултатно (ВИДЕО)

Един от бившите сътрудници на патриарха си спомня как по време на пътуване в провинцията патриарх Кирил, говорейки пред обществеността и опитвайки се да обясни определено сложно явление, дал пример с приготовлението на сложния коктейл „Б-52": „Той говореше толкова разпалено и като познавач, че аудиторията буквално онемя. Хората очевидно не очакваха да чуят точно такова нещо от ръководителя на църквата", казва очевидецът.

Той споделя и информация за срещата на патриарха със сътрудници на губернатора в един от регионите на Централна Русия - те придружавали хората от протокола на патриарха, които дошли да подготвят визитата му. „Те внимателно огледаха предназначената за патриарха вила и поискаха сапунът и шампоаните да бъдат сменени с любимата марка на Кирил, възмутиха се от липсата на халати в банята и поискаха да бъдат направени много други промени." Служителите на губернатора след това казали: „Даже министрите не са искали от нас толкова много и не са капризничили толкова, колкото хората на Кирил".

Снимка: kremlin.ru

Но и без тази вътрешна информация, всеки телевизионен репортаж за пристигането или заминаването на главата на Руската православна църква казва всичко за неговия образ. Пристигането е с известния на цяла Москва Майбах, раболепните дякони, на които при необходимост патриархът връчва, без да ги погледне, получените подаръци или своя жезъл, десетки бодигардове като гардероби от путинската Федерална служба за охрана... Патриархът дори не се опитва да изглежда смирен пастир. Точно обратното - неговото „послание" е еднозначно: църквата чак на последно място е общност на вярващите (каквото е изконното значение на това понятие), на първо място тя е власт и сила, партньор и опора на имперската държава.

Кой ще получи часовника на патриарха?

Към папа Франциск могат да бъдат отправени доста упреци - за неясната му позиция по Украйна, за неуместните оди по адрес на Руската империя, за срещите с лакеи на Кремъл. Но от него не можеха да се очакват нито възхвали на „свещената война", нито безсрамни публични ласкателства спрямо светските владетели, нито демонстративен лукс.

Още: Как санкциониран съветник на руския патриарх е влязъл у нас? Руски сайт предлага български паспорт срещу пари

Митрополит Кирил в продължение на много години се ползваше с репутацията на човек, симпатизиращ на католицизма. След избора му за патриарх това породи у част от руската християнска интелигенция надеждата за сближаване на Руската православна църква с Рим, а чрез Рим - и със Запада. Но както отбелязва дипломат от Ватикана: „Патриархът обича католическата църква такава, каквато е била преди 150 години - когато папите са имали своя държава. След обединението на Италия и ликвидацията на Папската област от страна на италианските крале, тази католическа църква вече я няма. А Негово светейшество Кирил мечтае именно за такова бъдеще за руската църква".

Наследството на папа Франциск ще се обсъжда и от неговите поклонници, и от неговите критици. А когато дойде съответният момент, наследството на патриарх Кирил няма да бъде обсъждано от никого - заради липсата на предмет за обсъждане.

Източник: "Дойче веле"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес