Университет няма как да създаде диагностична лаборатория за тестване на коронавируса (COVID-19) без решение на властите. Това заяви ректорът на Медицинския университет Мариана Мурджева, според която лабораторията може да заработи най-рано към 8 април.
Още: Пловдив отбеляза „Деня на ашурето“
Още: Обявиха къде ще е първият държавен магазин за храни
Мурджева заяви пред Нова телевизия, че пряко отговорно е ръководството на университетската болница „Св. Георги”. Ректорът категорично заяви, че трябват апарати за PCR за диагностика – университетът има апаратура, но тя е различна и за нея няма китове. „Очакваме апаратура да дойде следващата седмица”, добави Мурджева.
В рамките на деня ще може да се обработват 30 проби, но това зависи и от броя специалисти.
Беше уточнено, че Георги Гергов е дарил 300 000 лева за лабораторията. Ще има два екипа за работа, като по думите на ректора „някои от тях са подготвени”.
Още: Кметът на Пловдив изпълнява важни инфраструктурни обекти в града
Още: Първата стационарна камера за скорост в Пловдив ще бъде монтирана на подлеза на „Гладстон“
Същевременно български лекар-анестезиолог от Плевен, работещ в провинция Бранденбург, развитието на болестта в сложни случаи е следното – първите 6 дни симптомите са леки, после следва влизане в болница, а около десетия ден се налага влизане в интензивно отделение и интубация, защото 30% от болните имат проблеми със сърцето, бъбречна недостатъчност. Интубацията всъщност представлява поставяне в изкуствена кома. А лекарят добавя, че баща му също е анестезиолог и работи в Плевен, но има сърдечни проблеми. И уточнява, че е сигурен, че баща му винаги е давал пример и здравословните му проблеми няма да го спрат да работи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влак блъсна каруца на прелез край Карлово, загинало е дете
Още: За 17-ти път Етнографският музей в Пловдив се превърна в пъстра и красива занаятчийска чаршия
Още: "Противоречиви данни за болните от коронавирус в Китай повдигат въпроси"
Заглавна снимка: Архив