ВАС спря изсичане на гори в коритото на река Марица

1720
ВАС спря изсичане на гори в коритото на река Марица
Снимка: БГНЕС

Върховният административен съд предотврати изсичането на 20 декара гори в границите на две зони по „Натура“ по поречието на река Марица, край град Стамболийски. Това се случи, след като ВАС остави в сила решение на Административен съд - Пловдив от 2020 г.

Пред първата съдебна инстанция то е образувано по жалба на Сдружение „ВВФ България“ срещу писмо от 26 август 2020 г. на директора на Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Пловдив. С него е прието, че инвестиционно предложение за почистване на речното легло от наносни отложения и укрепване на участък от бреговете на р. Марица в землищата на гр. Стамболийски и с. Цалапица, не отговаря на изискванията. Възложител на предложението е „Агроника инвест“ ООД. То обаче не подлежи на регламентираните от Закона за опазване на околната среда процедури по оценка въздействието върху околната среда или екологична оценка, съобщават от ВАС.

Делото пред ВАС е образувано по три касационни жалби - на Регионална инспекция по околната среда и водите – Пловдив, на Областна администрация – Пловдив и на дружеството „Агроника инвест“ ООД срещу решението на първоинстанционния съд.

Според подаденото уведомление: "При направения оглед на участъка, предмет на инвестиционното предложение, се констатира, че е извършено залесяване на ивица с площ от около 20 дка от страната на десния бряг, с ширина 30 – 50 м и дължина около 500 м. Залесяването е извършено от WWF по програма за възстановяване на крайречни гори. Считаме, че такива "гори" не може да има в коритото на реката, а само извън него".

"Изземването на наносите ще става след премахване на самозалесилата се растителност върху тях, която ще се предава на кмета на община Стамболийски за социални нужди. Изземването ще се извършва с багер на отвал. След тяхното обезводняване те ще се товарят с фадрома на автотранспорт и ще се извозват и депонират на площадка в землището на с. Крумово. "Общата дължина за почистване и укрепване е около 1300 м. Обемът на излишните наносни отложения възлиза на около 186 000 куб.м., като в т.ч. не са включени допълнителните наносни отложения, формирани от акумулативната дейност на реката през периода на реализация на ИП". "Разглежданият участък за почистване на речното корито и укрепване на левия бряг на р. Марица е с обща дължина 1300 м. Започва на около 550 м. под ПСОВ - Стамболийски и завършва на около 750 м. над нея, до преливника на довеждащия колектор".

"Разглежданият участък от р. Марица не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, но попада в границите на две защитени зони по Натура 2000-ЗЗ "Река Марица" с код BG 0000578 и ЗЗ "Марица-Пловдив" с код BG0002087".

Предметът на инвестиционното предложение включва отнемане на материали от речното корито и премахване на растителност, които предполагат намеса върху околната среда, поради което същото представлява инвестиционно предложение по смисъла на Допълнителните разпоредби на ЗООС. Правилен и обоснован е изводът на първоинстанционния съд, решиха от ВАС.

Според експертизата на вещото лице очакваните въздействия от реализацията на ИП върху природните местообитания и местообитанията на целевите животински видове биха могли да окажат значително въздействие върху защитената зона, както пряко въздействие: засягане на части от природни местообитания на целеви животински видове, предмет на опазване в зоната; намаляване площта на типове природни местообитания; промяна на видовия състав от растения и животни; така и косвени въздействия: влошаване качествата на местообитания; обезпокояване на видовете от шумови въздействия; промяна в компонентите на околната среда, както и други възможни отрицателни въздействия.

Посочено е също така, че от реализацията на инвестиционното предложение се очаква безпокойство и слабо отрицателно въздействие по отношение на птиците Земеродно рибарче (Alcedo atthis) и Голяма бяла чапла (Ardea alba) в Защитена зона "Марица-Пловдив", която представлява важно местообитание за редица водоплаващи и водолюбиви птици.

Върховните магистрати приемат, че предвид посочените по делото обстоятелства следва да бъде извършена оценка за съвместимост на инвестиционното предложение по реда на Наредбата за околната среда.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ПЛОВДИВ:

Зам.-кметът на Пловдив Пламен Панов откри конференция, посветена на “Зеления и устойчив спорт”

В центъра на Пловдив: Кола пропадна заради подпочвени води

Пловдив е домакин на Тепе Джамборе - първият по рода си спортно-културен маратон

Кметът на Пловдив посрещна шампионките от волейболен клуб „Марица“

Програма на община Пловдив за Великденските празници

Пиян шофьор прегази с джипа си жена на паркинг в Пловдив

Инцидент или насилие: Дете е със счупени зъби след посещение в детски център

Електрохолд отвори първия си клиентски център в Пловдив

Кметът на Пловдив глобен за мръсния въздух, предстои дело в Страсбург

Кална вода тече от чешмите на хората в Брестовица

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com