Десетилетия след началото на битката за равенство между половете, все още определени стереотипи са силни в нашето общество, даже когато става дума за отношението към политиците. Това показва проучване на изследователски център „Тренд” сред 1002 души по поръчка на Либералния институт за политически анализи.
Още: ИТН за кмета на София: Или се справя, или довиждане
Още: Грантове от Кремъл за русский мир в България: Поименно според Bird.bg
22% от анкетираните (35% от мъжете и 10% от жените) смятат, че жената трябва да се подчинява на мъжа. Над една трета са тези, според които работата на жената е да гледа децата, като на това мнение са половината от мъжете и една четвърт от запитаните жени.
25% от респондентите директно заявяват, че политиката е мъжка професия, а спонтанно съгласилите се с твърдението, че „политиката е за мъже” са даже повече – 42%. Целите 45% смятат, че е нормално управленските позиции да се заемат от мъже при 48%, които не одобряват тази позиция.
29% от запитаните са на мнение, че мъжете политици се справят по-добре, като тази позиция е по-застъпена от хората с основно образование, отбелязват от „Тренд”. За 53% полът няма пряка връзка с ефективността.
Още: Щом няма централа: ДПС – Доган може да се върне в домовете на хората
Още: "Управляваща опозиция и управляващо управление": "Величие" получи прозрение в парламента
18% са тези, които смятат, че жените нямат необходимите качества, за да бъдат политици. Авторите на изследването отбелязват, че това е еквивалент на 990 000 души – бройка, достатъчна за много сериозно парламентарно представителство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ивайло Мирчев: Борисов ни подтиква към престъпление и грабеж
Още: ДБ: ГЕРБ подкрепят антиевропейското говорене на "Възраждане"
Според българите основните качества, които са характерни за един мъж политик, са: смелост/решителност (24%), отговорност (10%), професионализъм (8%), а чертите, характерни за жените политици, са съответно –отговорност (12%), смелост/решителност (8%) и емоционалност (7%), като обаче последното е качеството, което за респондентите е в най-малка степен важно за един политик.
Какво очакват тогава българите от хората на висши държавни длъжности? Според изследването – отговорност, професионализъм и справедливост.
Очертават се и професии, за които анкетираните предпочитат да бъдат заети от мъже. Това са президент (57%), министър на вътрешните работи (68%), министър на външните работи (54%) и министър на отбраната (81%). От изброените, до момента единствено на шефските места в МВР и МВнР са сядали жени.
Още: ПП обвини Пеевски за заплатите на медицинските сестри
Още: Атанасов инициира изслушване на премиера и службите за шпионите във Великобритания (ВИДЕО)