Ангел Найденов: Повече от 5000 души – войници и офицери, не достигат в армията

02 май 2017, 10:00 часа • 1957 | прочитания

Повече от 5000 души – войници и офицери не достигат в армията, заяви бившият военен министър Ангел Найденов. По думите му системата е пред колапс.

Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП

Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин

„За последните две години негативните процеси в армията не само не са пресечени, но са преминали и зоната на търпимост на експертите”, категоричен е Найденов.

Той изброи три причини за състоянието на армията ни – първата е системното недофинансиране в системата, втората – остарялото въоръжение и бойна техника, а третата – непопълнения личен състав.

„Заради непопълнения личен състав, българската армия не е в състояние да изпълнява сложни бойни задачи”, категоричен е Найденов. Той допълни, че настоящото финансиране е недостатъчно да покрие дори базовите нужди на армията.

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат

„Ако държавата ни не направи нещо радикално, стои въпросът какво можем да очакваме от българските въоръжени сили”, поясни бившият военен министър пред bTV.

Липсата на кадри в системата Найденов смята, че се дължи на недостатъчното заплащане, както и затрудненията при подбора на кандидати, които могат да издържат психологическите тестове.

„Има и друг проблем – неграмотността. Липсата на достатъчно образование, което да направи кандидатите подходящи за българската армия”, допълни Найденов.

„В последните 10-15 дни би следвало служебния кабинет да остави това решение на следващото правителство”, смята Найденов.

Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски

Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)

„Това е експертната гледна точка. Няма изненада, че експертите са се спрели на нов самолет на фона на използваните F-16. Гледната точка на политическото решение обаче е друга, защото когато ние купуваме нови самолети не можем да игнорираме разсъжденията за сигурността в по-общ план – коя страна какво ни предлага”, поясни Найденов.

Той добави, че служебното правителството не е трябвало да стигне до това решение и да предопределя избора на предстоящото редовно правителство.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес