След само седем месеца на власт и вече начело на правителство на малцинството българският премиер Кирил Петков се оказа в трудна позиция заради разширяването на ЕС на фона на войната в Украйна, пише Асошиейтед прес в свой коментар на ситуацията в България, предаде БТА.
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Руската инвазия в Украйна накара ЕС да ускори усилията си за разширяване към Западните Балкани, където Москва все още има значително влияние. Но България блокира част от процеса в случая със съседната Република Северна Македония (РСМ) - една от шестте страни кандидатки в региона - заради спор за историята и културната идентичност. Премиерът Петков обеща да намери решение на продължаващата от десетилетия безизходица, което също така би деблокирало и кандидатурата на Албания. България обаче казва, че съседката ѝ не е направила достатъчно отстъпки и изглежда, че няма много шансове за постигане на пробив.
Кирил Петков: Президентът трябва да се върне при народа, битката не е завършена
Президентът на България Румен Радев днес призова кабинета да разсее всички подозрения, че страната може да предприеме дълбоко непопулярната стъпка за отказване от ветото срещу приемането на РСМ в ЕС. Пред репортери в София Радев призова Петков "да защитава националния интерес" на Европейския съвет идната седмица. Той предупреди Петков, който вече е подложен на критики заради икономиката и другата седмица го очаква вот на недоверие в парламента, че "всяко хитруване или опити за подмяна на националната позиция ще имат тежки последствия".
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
"Темата за РСМ се използва за отвличане на общественото внимание", каза Петков и обясни, че правителството му е решило да внася в парламента всички въпроси, свързани с членството на съседната страна в ЕС. "Оттук нататък нито един политик не може да каже, че правителството може да предприема едностранни действия. Решението е на парламента", добави той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Членството на Македония в ЕС - има и друг начин извън нашето вето*
София настоява, че за да смекчи позицията си, ЕС трябва да гарантира, че РСМ ще изпълни три ключови български искания: промяна в конституцията за признаване на съществуването на българско етническо малцинство, премахване на речта на омразата срещу България и предприемане на ходове за разрешаване на историческите спорове между двете страни.
Проруската и антизападната пропаганда в България рязко се засили и анализатори казват, че ако Петков вдигне ветото, това би могло да доведе до идването на проруски партии на власт и промяна в ориентацията на страната. От друга страна запазването на ветото също би могло да засили хватката на Русия на Балканите, посочва АП.
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
Първан Симеонов от агенция "Галъп интернешънъл болкан" каза, че около 70% от българите са против вдигането на ветото и предупреди, че подобен ход би докарал "брутален путинизъм" в България, допълва АП.