Атанас Славов ще предложи спиране на процедурата за избор на нов главен прокурор

27 юни 2023, 13:20 часа 7156 прочитания 0 коментара

Министърът на правосъдието Атанас Славов обяви, че на следващото заседание на пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) ще предложи спиране на процедурата за избор на нов главен прокурор.

Още: Как ще изглежда работата на Националния борд по водите: Говори регионалният министър (ВИДЕО)

Още: Желязков откри Борда по водите, обеща "честно управление" на парите (ВИДЕО)

Това е неговият първи коментар на решението на Конституционния съд от днес, който допусна за разглеждане искането на бившия главен прокурор Иван Гешев за обявяване за противоконституционни на измененията в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и Закона за съдебната власт (ЗСВ). С тях беше въведен механизъм за разследване на обвинител №1 и беше свалено мнозинството за освобождаването му на 13 гласа.

„Решението на Конституционния съд да допусне за разглеждане по същество на питането на Иван Гешев за мен е процесуална пречка за продължаване на процедурата за избор на нов главен прокурор. На следващото заседание на ВСС ще предложа спиране на процедурата“, заяви той пред журналисти в Министерски съвет.

ОЩЕ: КС ще разгледа жалбата на Гешев срещу механизма за разследване на главния прокурор

Още: Мирчев: Пеевски не може да се грижи за хората, той живее обграден от бодигардове и дегустатори на храна

Още: Извънредната инициатива на Пеевски за Борд по водите се изстреля скоростно - премиерът свика първо заседание

Припомняме, че на 22 юни ВСС откри процедура за избор на нов главен прокурор. Номинации за главен прокурор ще се правят на 6, 13, 20 и 27 юли, а самият избор е предвиден за 26 октомври. Право да издигат кандидатури имат група от поне трима от Прокурорската колегия на съвета, както и министърът на правосъдието. "Бих номинирал кандидат за главен прокурор само след промени в Конституцията и ако Конституцията изрично ме овласти с тази компетентност", коментира министърът на правосъдието Атанас Славов след заседанието на ВСС. "Много са гласовете, които казват, че трябва да не се избира веднага прокурор, а да се смени ВСС. Избирането на нов Висш съдебен съвет обаче е обвързано с промени в Конституцията, промяна на Закона за съдебната власт или изцяло нови закони. Това означава забавяне във времето от поне няколко месеца и годинуване на г-н Сарафов", коментира в Студио Actualno Наталия Киселова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес