България пое символично от Естония ротационното председателство на Съвет „Общи въпроси“. От българска страна в днешното заседание в Брюксел участва заместник-министърът на външните работи Емилия Кралева, съобщиха от МВнР.
Още: Изненадваща рокада: Шефът на ДАНС - кандидат на ГЕРБ за Комисията по досиетата към ДС
Още: Светлин Тачев: Радев иска да поведе опозицията, битката му с Борисов беше на пауза
Съветът завърши подготовката за предстоящия Европейския съвет. В областта на сигурността и отбраната държавните и правителствените ръководители ще приветстват стартирането на Постоянното структурирано сътрудничество (ПСС). Ще бъде направен преглед на напредъка и в други области, включително на сътрудничеството между ЕС и НАТО. Европейският съвет ще приеме заключения относно социалните въпроси, както и в областта на образованието и културата. Лидерите ще проведат дебат относно бъдещата политика в областта на миграцията, обхващащ както вътрешното, така и външното измерение, както и по въпроси на Икономическия и паричния съюз.
България високо оцени поставянето на акцент в предстоящата дискусия върху Постоянното структурирано сътрудничество. В ролята на председател на Съвета на Европейския съюз ще работим активно за финализирането на преговорите с Европейския парламент по Европейската програма за промишлено развитие в областта на отбраната, заяви в изказването си зам.-министър Кралева. Ще продължим да подкрепяме по-нататъшното задълбочаване на сътрудничеството между ЕС и НАТО, включително в сфери като борбата с тероризма и кибер сигурността.
По отношение на темата за миграцията, България споделя разбирането, че преодоляването на това предизвикателство изисква всеобхватен подход, включващ както засилване на контрола по външните граници на ЕС, така и ефективна политика на връщане. Трябва да продължим да следим отблизо развитието на ситуацията по всички миграционни маршрути.
Още: Няма "Ново начало" в кабинета "Желязков": Говори Гроздан Караджов
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Съвет „Общи въпроси“ одобри Съвместна декларация относно годишното междуинституционално програмиране, която обхваща периода от 1 януари 2018 до края на мандата на ЕП. Като следващ ротационен председател на Съвета България ще продължи законодателната работа, започната от Естонското председателство.
В рамките на Съвета се състоя работен обяд с комисар Йоханес Хан и министрите на външните работи на страните-кандидатки за членство в ЕС. Българският представител подчерта, че процесът на разширяване на ЕС е най-добрият инструмент за постигане на стабилност, сигурност, просперитет и е важен стимул за провеждането на необходимите трудни реформи. Неделима част от процеса на евроинтеграция е поддържането на добросъседски отношения и задълбочаването на регионалното сътрудничество. България като председателство ще работи активно за подобряването на свързаността на региона във всичките й аспекти - енергийна, транспортна, комуникационна и дигитална.
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Страните-кандидатки и много от държавите-членки отбелязаха ролята на предстоящото Българско председателство за връщането на темата за Западните Балкани в дневния ред на Европейския съюз и заявиха очаквания за ускоряване на процесите през следващата година.