Италия винаги ни е подкрепяла както за Шенген, така и за еврозоната. Не сме говорили в специфика, защото ако докладът на 4 юни е положителен, ще имаме тяхната подкрепа в ЕП и в Съвета. Нямаме съмнения за това. Това каза министър-председателят Росен Желязков след срещата си с италианския премиер Джорджа Мелони в Рим, която той определи като много интересна. Премиерът е в Рим и Ватикана по повод 24 май, а утре му предстои и среща с новия папа.
Италия, отбранителната индустрия и стокооборотът
Министър-председателят обърна внимание, че европейският отбранителен фонд дава възможности за участие в редица проекти, свързани с отбранителната индустрия, както и съвмесктните оръжейни обществени поръчки и на трето място възможността за "Джойнт венчъри" с отделните държави. По думите му както говорим за "Джойнт венчъри" с "Райнметал", така може да говорим за такива с италиански фирми.
Премиерът обясни, че с Италия имаме прекрасни двустранни отношения, но трябва да увеличим стокооборота, защото в последните години след ковид кризата имаме редукция от 10 процента. ОЩЕ: Кредит или заем в левове и приемането на еврото в България: Вноски, лихви, срокове - БНБ отговори какво се случва
Снимка: Министерски съвет
"В момента е около 6 млрд. евро, но амбицията ни е да започнем сериозна работа по инфраструктурни проекти, затова говорихме за начина, по който да свържем италианския и българския бизнес", заяви премиерът.
С какво ще си сътрудничим с Италия в Европа?
"Обсъждали са многогодишната финансова рамка, защото с Италия имаме обща позиция по отношение на кохезионната политика и общата земеделска програма. "Ние сме в така наречената група на кохезионната политика и нашият подход по отношение на запазването на кохезионния фонд, какъвто е в момента, за да отчита регионалните особености на отделните страни-членки като принципи и политика, е един същ", добави още той. ОЩЕ: Премиерът Желязков отива на аудиенция при папата
Войната в Украйна
Стана ясно, че двамата са обсъдили войната в Украйна, преговорите и възможността на Светия престол да посредничи. Според него е важно САЩ да останат на позиция, че е възможно конфликтът да бъде спрян и помощта за Украйна да не бъде прекратена.
Снимка: Министерски съвет