България вдига мораториума за строителството на АЕЦ "Белене"

12 май 2018, 17:51 часа 6010 прочитания

Министър-председателят Бойко Борисов съобщи, че до седмици правителството ще внесе в парламента предложение проектът за АЕЦ "Белене" да бъде размразен.

Още: Социолог: Предстои отлив на избиратели и поле за нов легитимен играч

Още: Искрен Митев: Нормално е по време на буря част от структурата на ПП да си тръгне

През седмицата представители на Китайската национална ядрена корпорация обявиха, че са заинтересовани от изграждането на "Белене".

На площадката на централата има два ядрени реактора, които страната ни поръча на Русия преди години. До момента България е вложила 3 млрд. лева, а многократно енергийният министър Теменужка Петкова и други представители на властта повтаряха, че няма да бъдат разходвани още държавни средства. Докладът на БАН за проекта пък заключи, че той няма да е изгоден, ако стойността му е над 10,5 млрд. евро.

Пред bTV Борисов подчерта, че за да може да започнат реални разговори с потенциалния инвеститор, парламентът трябва да даде мандат за това.

Още: Крум Зарков: Само Борисов и Пеевски могат да предизвикат избори

Още: Бачийски за трусовете в ПП: Не изключвам да са режисирани от Пеевски

Близо 5 милиарда лева отделя държавата за здравеопазване. Чрез бюджетите на Министерството на здравеопазването и на Националната здравноосигурителна каса средствата се разпределят. Справедливото им разпределение зависи от тях, подчерта премиерът.

За предлаганите промени в Пакет „Мобилност“, министър-председателят заяви, че в понеделник предстоят разговори с ресорния еврокомисар Виолета Булц. Той припомни позицията на българското правителството, че твърдо стои в защита на българските превозвачи, но допълни, че последната дума по въпроса има Брюксел.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес