Министерският съвет вече подготвя решение за участие на България в инициативата на ЕС за осигуряване на 1 млн. боеприпаси и снаряди за Украйна, финансирана през Европейската инициатива за мир. Това потвърди пред БНТ зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Инициативата на ЕС, в която не участват само България и военно неутралната Ирландия, беше обявена през март и финализирана през май, но страната ни се въздържа от участие, като тогава президентът Румен Радев каза "не" на оръжията за Киев.
Кога ще бъде гласувано решението, все още не е ясно, но чрез него страната ни ще уведоми Европейския съюз за желанието да се присъедини. Това намерение вече бе обявено от новия министър на отбраната Тодор Тагарев в интервю за Politico.
ОЩЕ: Тагарев каза дали можем да дадем боеприпаси, МиГ-29 и ПВО на Украйна
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
През май страните от ЕС финализираха сделката за изпращане на 1 милион 155-милиметрови снаряди и ракети на Киев до март 2024 година. Те се съгласиха да предоставят боеприпаси незабавно от собствените си запаси и да получат частично възстановяване на разходите. Държавите се споразумяха за 1 млрд. евро за тази част от плана и за още 1 млрд. евро за съвместна схема за снабдяване, която да осигури снаряди на Украйна и да попълни техните запаси.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Европейската комисия предложи също така инициатива на стойност 500 млн. евро за повишаване на способността на Европа да произвежда оръжие и да постигне тези цели.
Като част от този стремеж Европейската агенция по отбрана (EDA) стартира проект, в рамките на който държавите членки съвместно да закупят боеприпаси, за да попълнят запасите си или да ги изпратят на Украйна. До момента България е една от двете държави от ЕС (другата е военно неутралната Ирландия), които не са се присъединили към схемата на EDA.
"Ние много ясно се стремим да се присъединим към тази коалиция", каза Тодор Тагарев пред Politico през изминалата седмица. "Мисля, че ще можем да предоставим някои от необходимите боеприпаси за Украйна. Не е взето политическо решение", уточни той, "но със сигурност ще положим усилия и вярвам, че ще намерим начин".
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
България не разполага със снаряди 155 мм и оръжейни системи, но планира проект за модернизация и закупуване на такава артилерия.
Военният ни министър вече подписа и допълнение към Меморандума за разбирателство за Многонационалната инициатива за складиране на боеприпаси (MAWI) на НАТО. Така страната ни се присъедини към други 20 държави, които вече членуват в инициативата. MAWI е една от стратегиите на Алианса, които целят инвестиции в оперативно съвместимо, модерно и рентабилно оборудване.
ОЩЕ: WSJ: Япония може да компенсира САЩ за снарядите, които отиват към Украйна