Парламентарната икономическа комисия не прие отчета на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за 2020 година. При гласуването годишният доклад на регулатора по конкуренцията получи само 5 гласа "за", 9 "против" и 2 "въздържал се", с което остана неприет. Това е политически знак на неодобрение към ръководството на КЗК и сигнал, че то ще бъде сменено.
Още: ДБ готвят „букет от аргументи“ за свой вот на недоверие
Още: Новият вот на недоверие: Асен Василев не изключва подкрепа, ДБ вече са взели решение (ВИДЕО)
Непосредствено преди гласуването депутатите от комисията изслушаха зам.-председателя на КЗК Димитър Кюмюрджиев по актуални въпроси, сред които паниката на пазара с ескалацията на цените на горивата, на хранителните стоки, както и за капацитета и дейността на регулатора през отчетния период.
Какви конкретни мерки е предприела или смята да предприеме КЗК спрямо търговците на горива, които съгласувано и координирано повишиха цените на горивата, беше попитан представителят на КЗК. Той обясни, че КЗК не е орган за защита на потребителите. "КЗК е общ регулатор, не е секторен регулатор, не защитава цени, не е гумен печат на цените", заяви зам.-шефът на регулатора.
Още: Атанас Атанасов за Асен Василев и бъдещето на коалицията ПП-ДБ: Не го познавам много добре
Още: Трудно управление: Гласуват третия вот на недоверие към кабинета "Желязков"
"Ние нямаме функция да наблюдаваме борса, котировки и ценообразувания на борсови стоки", подчерта пред депутатите той. "Ние се занимаваме само и единствено, когато предприятие с господстващо положение фиксира цени в нарушение на пазарните принципи. Когато предприятието не заема господстващо положение на пазара, то е свободно да ценообразува така, както намери за добре, стига да няма държавна регулация за продукта, който предлага", добави зам.-шефът на КЗК и препоръча на депутатите да извикат на изслушване вместо КЗК представители на Комисията за защита на потребителите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Костадин Ангелов: Няма кой да събори кабинета, опозицията е много слаба
Функциите на КЗК по отношение на цените са само за т.нар. фиксиране на цени при наличие на картелно споразумение между независими икономически оператори и наличието на еднаква цена не означава, че има картелно споразумение, изтъкна още Кюмюрджиев. Трябва да има съгласуваност, може във вид на споразумение или отказ от сключване на договор с конкурент например, което е въпрос на доказване, поясни той. Кюмюрджиев отбеляза още, че ако има тръжна манипулация, КЗК има насоки за действие и тогава евентуално образува производство.
По отношение на цените на храните зам.-шефът на КЗК каза, че комисията очаква информация от медиите и конкуренти за подобно неоснователно повишаване на цените, не само за олиото. "Информацията трябва да е насочена към евентуално картелно споразумение или предприятие с господстващо положение, защото ако става дума за повишаване на цената на производители с незначително пазарно присъствие, това е спекула и не е обект на разследване от страна на КЗК", отбеляза той.
"Изключително сме затруднени при определяне на пазарни дялове", призна представителят на КЗК в отговор на депутатски въпрос за капацитета на регулатора и определи инструментариума на КЗК като много ограничен.
Още: Заради контрабандата в Пловдив: Наказание в ръководството на ГДБОП
Още: Вотът срещу кабинета "Желязков" – бълбукащи сметища, фалшив бюджет и битка за лева
Депутатите от икономическата комисия се разбраха да продължат изслушванията в комисията по проблема с цените като бъдат поканени министри и представители на КЗП.
По настояване на Деница Симеонова от „Продължаваме промяната“, предстои КЗК да докладва в парламентарната комисия какъв е размерът на съдебно-деловодните разходи на регулатора, има ли дела за обезщетения срещу КЗК и какъв е материалният интерес от тях. Става въпрос за отменени решения на КЗК, изцяло или частично, за 2020 и 2021 година.