Служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев обяви, че очаква положителна развръзка за Шенген догодина, след като Съвета "Правосъдие и вътрешни работи" в Брюксел окончателно реши, че България остава извън пространството за свободно движение без граничен контрол.
Още: "Да, България" с кампания в парламента: Вот на недоверие с QR код (СНИМКА)
Още: Иван Кръстев: Путин е гневен човек, искащ отмъщение, а Тръмп - гений на непоследователността (ВИДЕО)
ОЩЕ: Решението е взето: България остава извън Шенген
25 държави ни подкрепиха, но две бяха против - Австрия и Нидерландия. Те казаха "не" и на Румъния, а Хърватия получи "зелена светлина" за присъединяване към Шенген.
"България се представи много достойно. Самото заключение на Европейската комисия, докладите и становищата на чешкото председателство на Съвета на ЕС гласят, че отговаряме на всички технически изисквания. Въпросът беше политически – 25 държави ни подкрепиха безрезервно и прозорливо. Ние смятаме, че това е правилното решение, ще работим да се постигне компромис с тези държави, които не ни подкрепиха днес", каза Демерджиев пред журналисти след съвета.
Още: Депутат от ИТН: Вотът на недоверие нарушава Конституцията, някои от мотивите се повтарят
Още: Конституционният съд няма да се занимава с въпроса дали Главчев заема законно поста си
Той се е срещнал с шведския министър, който поема председателството на Съвета на ЕС от Чехия. "Усилията ще продължат и от тяхна страна. Нищо не е загубено, ние сме на прав път и сме направили това, което се очаква от нас. Не са определени конкретни дати", поясни Иван Демерджиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Коя е скритата власт и как расте Пеевски? Явор Божанков в Студио Actualno (ВИДЕО)
Още: Как ще изглежда работата на Националния борд по водите: Говори регионалният министър (ВИДЕО)
"Австрия даде ясно да се разбере, че има компромиси, които би приела. Ние им предлагаме съвместни наряди, техни представители на нашата граница. Готови сме на конструктивни решения, стига те да са свързани с полезни изисквания за опазването на границата. Например Нидерландия не поставя такива изисквания, там диалогът е по-труден, защото няма конструктивизъм в тяхната позиция", твърди министърът.
Според него позицията на Виена е, че Шенген не функционира, а за това не са виновни България и Румъния. Затова първо трябва да поправим проблемите на Шенген, след което да пристъпим към приемане на България и Румъния - тълкува той австрийското вето.
"А Нидерландия нямат конкретни претенции. Те искат доклад по механизъм, който в България не съществува от 2019 г.", заяви Демерджиев, като тук става въпрос за Механизма за сътрудничество и проверка, свързан с върховенството на правото. "Те гласуват против, а конкретни аргументи за действия или бездействия от наша страна нямат. Нидерландия има много свои проблеми, за да говори за проблемите на България. Работата по механизма приключи, действа нов механизъм – това е констатирано от Европейската комисия, днес ЕК го заяви по време на дискусията", отбеляза министърът.
Още: Желязков откри Борда по водите, обеща "честно управление" на парите (ВИДЕО)
"Вярвам, че следващата година – в рамките на следващата година – можем да постигнем положителен резултат", завърши той.