Парламентът прие решение, с което ограничава извършването на сделки за активите на "Мини Марица-изток" без позволението на депутатите. "За" гласуваха 196 народни представители. 11 бяха против - 10 от "Има такъв народ" и 1 от "Продължаваме промяната - Демократична България".
Още: Владислав Панев: Беше приет най-левият бюджет от времето на Жан Виденов насам
Според новите текстове без решение на парламента държавните органи няма да могат да извършват разпоредителни сделки с недвижимо имущество, както и с недвижимо имущество държавна или общинска площ, попадащо в обхвата на концесионната площ по силата на сключения концесионен договор между Министерския съвет и "Мини Марица-изток".
Изключение ще се прави за отдаване под наем на земеделски земи за земеделски нужди, намиращи се на територията на комплекса.
Първоначалното предложение, внесено от "Възраждане", предвиждаше да се наложи мораториум върху определени действия на територията на енергийния комплекс. От ПП-ДБ обаче контрираха, че проекторешението за мораториум е противоконституционно и Конституционният съд вече се е произнесъл по друг подобен казус. Затова от управляващата коалиция направиха предложения за редакционни поправки при обсъждането в пленарната зала.
Още: „Вярвам на Радев“: Илияна Йотова за скандала около новия изтребител F-16
Още: "Като портиер ли да работи?": Дончев за предложението шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата
Радослав Рибарски от ПП-ДБ предложи да се запише, че "държавните органи не предприемат следните действия без решение на НС по предложение на министъра на енергетиката". Тази поправка беше приета от залата със 140 гласа "за" и 68 "против". Още: „Мини Марица-изток“ получи от държавата 14 имота, НКЖИ - 56
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ивайло Мирчев: Нужна ни е ясна посока и нашата посока е Запад
"Ако се стигне до разпоредителни сделки с недвижимо имущество на "Мини Марица-изток", това ще трябва да се реши в Народното събрание и тогава общественото обсъждане ще бъде пред всички", обясни той.
Без пълен мораториум
Отхвърлена беше идеята на "Възраждане" за налагане на пълен мораториум. Депутатите решиха да не могат да се извършват разпоредителни сделки с недвижимо имущество и с дълготрайни активи, сключване на сделки за изграждане на обекти за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници от частни инвеститори да не може да се извършват без решение на НС по предложение на министъра на енергетиката.