Случващото се в България намери място в немската преса днес. Една от най-престижните медии в Германия - "Die Welt" - посвещава огромна статия в броя си от 17 юли на произвола у нас, увеличаващото се влияние на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и задържането на честно избрани кмет и общински съветници във Варна. Автор на материала е Филип Фолкман-Шлюк, а самата статия е озаглавена "Разкрива провала на Европа“ - Как един олигарх разширява властта си в присъединяващата се към еврозоната страна".
За статията съобщиха и от „Продължаваме промяната“ на страницата си във Faceook.
ОЩЕ: Радан Кънев: Предупредих ЕНП, че вероятно следващите жертви на Пеевски ще са от ГЕРБ
Какво всъщност пише в статията?
„Преди пет години хората в България излязоха на улицата, за да протестират срещу корупцията в правителството. Тогава това изглеждаше като началото на нова ера. Появилата се от протестите формация „Продължаваме промяната“ по-късно пое правителството чрез възпитаниците на „Харвард“ Кирил Петков и Асен Василев, които след това стават премиер и финансов министър. Нови политици, които започнаха реформи за върховенство на закона и икономическа стабилност“, припомня изданието.
И продължава: „Успехите са исторически. България се присъединява към еврозоната през януари. Страната от ЕС е член на Шенгенското пространство от тази година“.
Има едно обаче. „Зад кулисите на напредъка обаче се е формирало мощно контрадвижение, в което политиката и съдебната система си възвръщат властта. Политиците от опозицията и борците срещу корупцията се чувстват преследвани и вече се говори за условия, подобни на тези в беларуската диктатура, където опонентите са затваряни. Корупцията винаги е била врата за Кремъл в тази стратегически важна натовска държава на Черно море“, пише „Die Welt“.
ОЩЕ: Когато г-н Пеевски се чувства сигурен, той ще е този, който ще натисне копчето на кабинета
Изданието припомня, че само през последните четири години в България шест пъти са провеждани избори. Партийната система е фрагментирана, което е израз и на два лагера сред населението. Едната половина иска по-дълбока интеграция в ЕС, докато другата традиционно се стреми към сближаване с Русия. „Това, че като премиер Кирил Петков подкрепи Украйна след руската инвазия, включително с доставки на оръжие, и освободи натовската държава от хватката на руските енергийни олигарси, донесе на партията му многобройни противници“, пише вестникът.
ОЩЕ: Пеевски след неуспеха на вота на недоверие: Не могат да изпълнят поръчките на Москва
И стига до 2024 г., когато начело на държавата застава Росен Желязков - политик от консервативната партия ГЕРБ. „Нейният влиятелен лидер е Бойко Борисов, който самият беше начело на правителството преди протестите през 2020 г. и при чието управление процъфтяваха корупцията и кражбата на средства от ЕС. Въпреки това ГЕРБ винаги е била част от Европейската народна партия (ЕНП), в която влизат и германските ХДС и ХСС“, припомня авторът.
Арестът на Коцев
Арестът на кмета на Варна също намира място в статията на „Die Welt“. „Най-скорошният знак за репресии е арестът на Благомир Коцев, кмет на геополитически важния черноморски пристанищен град Варна. Икономистът, който също е член на алианса „Продължаваме промяната“, беше арестуван на 8 юли преди гласуването на бюджета. Обвинението: той е „част от престъпна група“ и е обвинен в корупция и пране на пари“.
"Съпругата му Камелия описа във Facebook как служителите в продължение на часове са претърсвали и стаята на двегодишния им син и наскоро родената им дъщеря. Коцев е в строго охраняван затвор в София, съдебно заседание е планирано за днешния четвъртък", съобщава изданието.
ОЩЕ: "Не знам къде е Диан Иванов, липсата на доказателства е демонстративна": Говори адвокатът на Коцев
Ролята на Пеевски
Името на лидера на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски също се появява в статията. Обяснено е как партията му подкрепя настоящото правителството. Не е пропуснат и фактът, че 44-годишният Пеевски от години е санкциониран от САЩ и Великобритания по закона „Магнитски“, който наказва нарушенията на човешките права по света. „Той е обвинен в „системна корупция“, „търговия с влияние и подкупи с цел защита от обществен контрол“ и „упражняване на контрол върху важни институции и сектори на българското общество“, пише изданието.
„Разследващите журналисти го обвиняват в кражба на милиони от фондовете на ЕС, участие в тежки престъпления, контрабанда и корупционни контакти с Москва. Европейският прокурор Теодора Георгиева заяви в интервю, че е била заплашвана от олигарха по време на разследванията за злоупотреба със средства на ЕС. В България обаче никога не е имало съдебно производство срещу Пеевски“, се казва в статията.
ОЩЕ: КПК е като луд с картечница: Говори Ивайло Мирчев
Обръща се внимание и на скорошните думи на лидера на ГЕРБ Борисов, който подчерта доброто сътрудничество с Делян Пеевски. „Подозира се, че в замяна на подкрепата си за правителството, Пеевски придобива влияние върху съдебната система, за да отстоява интересите си и да отстранява опонентите си“, добавя изданието.
Припомня се и интервю на бившия премиер Кирил Петков за „Die Welt“, в което той казва, че властта на Пеевски се основава на „корупционна сделка с Борисов“.