Главчев се съмнява, че резултатите от референдума ще минат едно към едно в парламента

31 август 2017, 09:30 часа 1800 прочитания

Няма необходимото мнозинство да бъдат екстраполирани резултатите от референдума едно към едно. Всичко друго са вариации. Ако има промени, те ще се приближават в малка или голяма степен от това, което са поискали гражданите. Не мисля, че може референдумът да бъде пренесен 100% в изборното законодателство. Това заяви председателят на Народното събрание Димитър Главчев в ефира на БНТ.

Actualno.com
припомня, че в средата на юни тази година проектът на ГЕРБ за промени в Изборния кодекс, с който трябва да се въведат мажоритарни избори, беше отхвърлен на първо четене от Народното събрание.

Още: Кога Пеевски би престанал да подкрепя управлението: Калоян Методиев с прогнози в Студио Actualno (ВИДЕО)

Още: Максималната скорост по магистралите не пада: Депутатите с промени в Закона за движение по пътищата (ТАБЛИЦА)

"За" проекта гласуваха само от ГЕРБ, които са вносители, и "Воля" на Веселин Марешки - общо 98 народни представители. Против бяха 121 депутати от БСП, ДПС и "Обединени патриоти", 1 се въздържа.

По-рано на ниво Правна комисия промените в Изборния кодекс бяха приети с гласовете на ГЕРБ, ДПС и "Воля". Няколко часа по-късно обаче от ДПС се отказаха да подкрепят мажоритарния вот в пленарна зала.

Новият парламентарен сезон

Още: Реформа във водния сектор: Кабинетът одобри проекта на Закон за ВиК

Още: Христо Панчугов: Опозицията да си смени стратегията, не да вкарва вотове на недоверие

Новият политически сезон ще започне по традиция с изявления на парламентарните групи, каза Главчев. Предстои ни председателство на Съвета на ЕС, имаме събития с вътрешната и икономическата комисия, а председателството ще е във фокуса на парламента в неговото парламентарно измерение, посочи още той.

Избор на членове на ВСС от парламентарната квота

Процедурата за избор на членове на ВСС от парламентарната квота е стартирала. Промените в Конституцията, които бяха трудно постигнати в предишното Народно събрание, са основата на базата на всички останали промени, заяви Димитър Главчев.

За пръв път имаме толкова прозрачна и открита процедура, имаме разделяне на две квоти - съдийска и прокурорска, има и изслушвания. Кандидатите трябва да са с висок професионализъм и морални качества, отбеляза още председателят на парламента.

Още: Оставка във важен регулаторен орган

Още: "По Суджукгейт трябваше да имаме привлечен неизвестен премиер": Божанов защити Асен Василев

Антикорупционното законодателство

Предложеният законопроект на правителството ще бъде предмет на обществено обсъждане. Няма нищо лошо в това да има и други законопроекти, именно в дебатите и в обществото се достига до правилния модел, коментира Главчев. Смятаме, че законът на правителството е добър и в процеса на общественото обсъждане ще се чуят и нови идеи, ще се изчистят детайли. Борбата с корупцията е основен приоритет, защото, елиминирайки я, се пренасочват средства към други сектори, категоричен бе председателят на НС.

Антикорупционният закон трябва да бъде факт до края на годината и трябва да е ясен органът, който ще се бори с корупцията и с незаконно придобитото имущество, уточни Главчев.

Образованието сега е приоритет на приоритетите на управлението, посочи още Главчев, като напомни за увеличението на учителските заплати от 15 септември. За новия парламентарен сезон Главчев препоръча да не се политиканства, а да се прави политика.

Той похвали българската външна политика през последните месеци, като отбеляза, че всички признават нейните постижения.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес