Италианският премиер с „арогантно” отношение към нашия

22 май 2014, 10:08 часа 24546 прочитания 0 коментара

В 11 часа днес българският премиер Пламен Орешарски трябваше да се срещне с италианския си колега Матео Ренци. Срещата обаче е била отменена, като България е информирана за това в 20 часа вчера вечерта – едва 15 часа преди нея.

Още: БОЕЦ: Пеевски е поръчал "смачкване" на шестима от нас

Още: Атанас Зафиров: България трябва да е активен фактор в Европейския съюз

Конкретна причина за отмяната не е посочена, като по протокол до подобни действия в толкова кратък срок се стига единствено при кризисни ситуации, каквито в Италия в момента няма, съобщава БТВ.

Дипломатически източници коментираха подобно поведение на държавен лидер като „арогантно”. Все пак стана ясно, че Ренци е отменил и други свои срещи, като възможната причина е подготовката за евроизборите.

В отговор Пламен Орешарски отмени посещението си, в което бе планирано да бъде придружаван от външния министър Кристиан Вигенин, представители на държавната администрация и бизнеса, както и журналисти.

Още: Росен Желязков: Опитите за нелегално преминаване на границата са намалели с над 75%

Още: Радев за решението на депутатите: Тези промени ще подчинят окончателно службите

По информация на БНР срещата между Орешарски и Ренци ще се състои следващата седмица, когато българският премиер ще се срещне и с папата.

Двамата министър-председатели трябваше да си сверят часовниците по актуални европейски въпроси, като например санкциите към Русия, както и да изразят обща подкрепа към социалистическите лидери няколко дни преди евровота в неделя. Макар че Орешарски никога не се е наричал директно социалист, той се припознава като част от общото европейско семейство на политиците с леви убеждения.

Днес българската делегация в Италия ще бъде водена от вицепремиера по икономическото развитие Даниела Бобева.

 

Още: МЕЧ плаши с граждански арест на учителката в Каблешково

Още: "Да, България" иска временна комисия за "Хемусгейт"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес