„България ще получи пълна енергийна независимост за година и половина, никой не го е вярвал това. Това е с усилията в предния и в този парламент“, каза Ивайло Мирчев от „Продължаваме промяната-Демократична България“ в предаването „Лице в лице“ по БТВ.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
„Не съм вярвал, че ще го кажа, но с усилията и на нас, и на ГЕРБ, и на ДПС, които по отношение на енергийната и евроатлантическата част имаха много ясна позиция във времето. Надявам се това да бъде така и по отношение на конституцията“, добави Мирчев.
Той коментира и това дали се чувства спокоен за съдбата на правителството. „Не сме били спокойни в нито една година в последните няколко години. Не сме били спокойни, откакто започна войната на Путин в Украйна. Фактите обаче са, че служебните правителства на Радев не бяха полезни за България и ни дърпаха към Евразия, което само вредеше. Това, което имаме не е най-доброто. Вървим в правилната посока“, смята той.
Още: Ивайло Мирчев: "Лукойл" трябва да плати всичко, което дължи на бюджета (ВИДЕО)
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
„Отпадането на руския петрол е последният етап от една много дълга битка за енергийната независимост на страната. Тя започна от година и половина“, обясни Мирчев.
„Ние вече не използваме руския природен газ, освободихме се и от руското ядрено гориво, остана последният етап – да се освободим от руския петрол, за да не ни бъдат извивани ръцете. България ще бъде енергийно независима страна. Ще вземем необходимите мерки за "Лукойл" и се надявам, че в следващите дни ще има новини в тази посока“, добави той.
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
„Ние сме за това да се спре дерогацията за вноса на руския петрол от самото начало. Защо имаше дерогация? Дерогация имаше, тъй като е трудно за рафинерията да разчита на друг тип петрол и бързо да се преустрои. Особеността е, че когато бяха наложени санкциите, себестойността на руския петрол спадна рязко. Рафинерията на „Лукойл“ започна да произвежда горива с много по-евтин петрол, отколкото го правеше преди и конкурентите ѝ. Целта беше приходите от продажбите на тези горива да остават в България“, заяви Мирчев.
Още: Правителството прие програма за заетост и образование на разселените украинци у нас
Още: "Този канал не е наш - този канал е техен": Божанов за стратегията на Пеевски и пловдивската митница
Мирчев подчерта, че малко след като е договорена дерогацията правителството "Петков" падна. „Никой от служебното правителство не направи план как приходите да влязат в българския бюджет и да се отразят в спадане на цените на горивата. Става въпрос за няколко милиарда лева за година и половина“, каза той.
Още: Ивайло Мирчев: Ако “опраскат” Конституцията, напускаме управлението
„Някои твърдят, че "Лукойл" започва да плаща данъци, но това не е вярно. В най-добрия случай за тази година "Лукойл" ще платят около 430 млн. лева данъци, което е нищо. „Лукойл“ е спечелил няколко милиарда в рамките на последната година и половина. Годините са 15, а ние не искаме парите от сега или началото на войната. Ние не искаме 400 млн. лева от тази година, а всичките 4 млрд. лева за годините назад“, добави Мирчев.
„Днес има искането на Делян Добрев дерогацията да отпадне веднага е трудно постижимо, защото може да предизвика под някаква форма сътресение на пазара на горива“, обясни той. Според него реалистичният срок може би е до края на февруари.