Председателят на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) Пламен Тончев е кандидатурата на ГЕРБ за председател на Комисията по досиетата, а предложението вече е входирано в деловодството на Народното събрание.
Това е обрат в позицията на партията към попълването на регулаторния орган, след като първоначално предложението на ГЕРБ за председател на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия, каквото е пълното име на органа, бе бившият омбудсман и конституционен съдия Константин Пенчев. Тази първа процедура обаче бе закрита по неясни причини и парламентът откри нова процедура по избор на членове на комисията на 30 април.
Мотивите на вносителя Маноил Манев (ГЕРБ-СДС) бяха, че тази комисия е особен орган и изисква по закон съотношението между членовете ѝ да не дава мнозинство на дадена партия. Към онзи момент сред предложените членове кандидати излизаше, че излъчените от ГЕРБ биха имали мнозинство. Затова се налагало и прекратяване на старата процедура и стартиране на нова.
Още: ДАНС обяви какви заплахи излъчва Русия
Всички имената на всички кандидати и документи ще бъдат качени в деня, в който изтича срокът за номинации - 14 май в 18:00 часа, съобщават "Дневник" и "Клуб Z".
Рокадата
Пламен Тончев бе назначен за председател на ДАНС от президента Румен Радев през 2021 г. по предложение на служебното правителство на Стефан Янев. До назначението му се стига след като съпредседателят на "Демократична България" Атанас Атанасов обяви, а Бойко Рашков потвърди, че спецагенцията е подслушвала незаконно 32-ма опозиционни политици в месеците преди парламентарните избори на 4 април. По това време ДАНС се оглавява от Димитър Георгиев.
Според данни в публичното пространство Пламен Тончев е бивш кадър на Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) в МВР. Той е бил началник на антимафиотите във Враца преди да оглави местната структура на ДАНС през 2009 г. Впоследствие Тончев е бил преместен на същата позиция в Кюстендил, като е бил награждаван в края на 2008 г. от тогавашния вътрешен министър Михаил Миков за разкриването и задържането на организирана престъпна група за трафик на проститутки и наркотици при полицейска операция във Враца, Мездра и Роман.
По информация на БНР като директор на териториалното звено на ДАНС във Враца Тончев има принос по неутрализирането и извеждането на 110 тона серовъглерод от площадка на предприятието "Химко", залавянето на 50 тона тонер касети от Италия във Враца, както и разкриването на опасни вещества на площадка на бившия завод "Гаврил Генов".
В качеството си на шеф на ДАНС обаче Тончев неведнъж си е позволявал да заема и откровено политически позиции с критики към партиите, особено към "Продължаваме промяната - Демократична България" - "Безотговорно и опасно": ДАНС с остър тон към Кирил Петков и обвинения в некомпетентност.
А ще я има ли изобщо Комисията?
След отварянето на първата процедура в публичното пространство се появиха поредните идеи за закриване на Комисията по досиетата. През януари от "БСП - Обединена левица", която е част от управленското мнозинство, предложиха закриване на органа, който се занимава с досиетата към Държавна сигурност, с мотивите, че вече 34 години нямало ДС, а се наливали по 10 млн. лв. годишно в регулаторния орган.
Още: Не закриване, а надграждане: На кого пречи истината за досиетата
Тази теза през седмицата защитиха и депутати от "Възраждане", според които Комисията вече не е нужна. От парламентарната трибуна тезата на ГЕРБ-СДС изрази Тома Биков, според който през последните години Комисията по си е свършила работата, но призова да бъде трансформирана в институт, което значи, че не само ще информира, но ще се занимава с анализи и изследвания. Мартин Димитров от "Продължаваме промяната - Демократична България" коментира, че органът има значима роля, защото хората трябва да знаят за кого гласуват и какви хора се назначават на висши държавни постове.