Би било добра традиция при встъпването на всяко едно правителство – независимо дали е служебно или редовно, да има кратка равносметка за състоянието в сектора. Мнението изрази министърът на правосъдието Янаки Стоилов в интервю за БНР.
Още: "Проблем от 20-30 години": Манол Генов за сметищата и новия вот на недоверие (ВИДЕО)
Още: "Сметищата бълбукат": "Величие" внесоха нов вот на недоверие
Едва ли можем да проверим всичко за такъв кратък период, трябва да се съсредоточим върху най-проблемните области, които са известни от години, уточни Стоилов относно започващата ревизия на структури и дейности под шапката на Министерството на правосъдието.
По думите му проверките не би трябвало да продължат повече от две-три седмици.
Трябва да бъдат проверени по-големите обществени поръчки и сключените въз основа на тях договори поне през последните няколко години, както и да се направи преглед на Националния механизъм за борба с корупцията, организираната престъпност, съдебната реформа и върховенството на закона, изтъкна една от посоките Стоилов.
Още: "Дошло е "време разделно": Оставки и обвинения в корупция в структура на ИТН
Още: "България ще иска окрупняване на плащанията": Дончев с амбициозен план за ПВУ
В България е доста занемарен анализът на въздействието на действащите закони, смята Янаки Стоилов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков официално е вън от парламента
Още: "Извинявам се за тона, не за казаното": Борисов за отношението си към журналист от "Дневник"
Той поясни, че съгласно нормативната уредба това въздействие трябва да бъде първоначално прогнозирано, но е задължително периодично да се прави оценка на въздействието на действащите закони.
Свидетели сме на нескончаеми промени, без да е ясно какво се е постигнало и какви проблеми са породени от действащите закони, допълни правосъдният министър.
„Това какво ще сметне ВСС е важно, аргументите, които ще даде в една или друга посока, предложенията също трябва да се имат предвид, но този въпрос се решава по законодателен път“, коментира Янаки Стоилов относно специализираното правосъдие и предложенията за неговото преструктуриране.
Още: Кирил Петков и кадруването плюс вот на недоверие за правителството: Говори Асен Василев
Още: "Ще стане ли мисията възможна": Започват дебатите по третия вот на недоверие
Законодателят има правото да прецени дали да ревизира по някакъв начин структурите, функциите, компетенциите при отчитане на конституционните изисквания, подчерта той.
Създаването на закони не е намеса в дейността на една или друга институция, нарушаване на принципа на разделение на властите, ако се спазва Конституцията, но това е деликатна граница – Конституционният съд има богата и противоречива практика по тези въпроси, поясни министър Стоилов.
Янаки Стоилов каза още, че е разговарял с ръководството на правосъдното ведомство по никакъв начин да не се пренасят „частни корпоративни интереси за сметка на обществените“.
„По тези въпроси, ако се появят проблеми, ще реагирам категорично.“