Кирил Петков обяви, че ще поиска оставката на военния министър (ВИДЕО)

28 февруари 2022, 10:25 часа • 12569 | прочитания

На извънредно заседание на Министерския съвет правителството ще обсъди оставката на министъра на отбраната Стефан Янев и тя ще бъде гласувана на извънредно заседание на Народното събрание. Това обяви премиерът Кирил Петков на извънредно изявление в Министерския съвет.

Още: "По-почтенната част от ПП си заминава" и "политическа олигофрения": Реакциите след оставката на Кирил Петков

Още: Няма място за паника: МО обясни за военните самолети в небето

"Работих успешно с министър Янев. Подкрепям и в момента политиката за инвестиции и откриване на всички дефицити в българската армия. Защо днешната оставка ще бъде поискана? Никой министър няма право да казва, че неговото оставане е функция на стабилносттта на това правителство. Мой военен министър не може да използва думата "операция", вместо война", обясни Петков. 

Той заяви, че е обсъдил въпроса с коалиционните си партньори и е получил подкрепата на всички. "На коалиционен съвет ще се обсъди предложението кой да заеме поста", уточни премиерът.

По думите на Кирил Петков нито един министър в това правителство няма право на собствена външна политика, особено по Facebook. 

Още: "Кметовете ни са пробити": Кирил Петков не знае защо съветниците на ПП в Добрич са влезли в ГЕРБ

Още: Бойко Борисов: Нямам Telegram – профилът с моя номер е фалшив

Припомняме, че именно в свой пост във Facebook Янев обяви, че атаките срещу него целят "да бъде освободен поста на министъра на отбраната за някой, който е по-, да го кажем така, по-отзивчив при прокарването на конкретни външни интереси при определянето на българския политически дневен ред, включително по отношение на военната сфера и решенията, които се взимат там". Според Янев цари хаотичност и "тежка неадекватност" и решенията, които предстоят да се вземат, не са в интерес на България и дори са опасни за нея.

В поста си Янев не оставя място за съмнение, че оставката му, която той не смята да подава, ще бъде предвижена по процедурния ред от коалиционните партньори и "политическата сила, която уж ме подкрепяше".

Военният министър бе остро атакуван от представители на "Демократична България" с аргумента, че ползва терминологията на Русия - например фразата "военна операция", вместо да говори за война. От БСП, които също влизат в управляващата коалиция, прехвърлиха темата към "Продължаваме промяната", тъй като Янев влиза в правителството от квотата на формацията на Кирил Петков и Асен Василев.

Още: МЕЧ ще подкрепят вот на недоверие на "Възраждане"

Още: "Не е на дневен ред": БСП отговориха дали са съгласни Борисов да е премиер (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес