Киселова: Амбицията е за по-дълъг мандат, да не кажа пълен

12 юли 2025, 19:43 часа 732 прочитания

Амбицията е за по-дълъг мандат, да не кажа пълен.Това каза председателят на 51-ото Народно събрание доц. Наталия Киселова в предаването "Говори сега" по БНТ след гласуването по поредния вот на недоверие тази седмица, което тя определи като поредното препятствие, което е било преодоляно. Припомняме, че както лидерът на ГЕРБ Бойко БОрисов, така и лидерът на БСП Атанас Зафиров, но и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски също говорят за пълен мандат на правителството

Вотът на недоверие държи управляващите нащрек

Доц. Киселова отбеляза, че инструментът вот на недоверие е възможност на опозицията да влезе във фокуса на внимание, но и същевременно държи управляващите нащрек.

"Имам чувството, че са започнали по реда на всеки един министър да има вот на недоверие и така да обръщат внимание върху себе си. Това отнема време, но от друга страна държи в кондиция правителството и мнозинство до са нащрек и да внимават", каза още доц. Киселова. 

Тя се надява, че ПП-ДБ ще размислят да подкрепят вотове на недоверие, защото по думите й по определени въпроси внасянето на вот на недоверие е самоцелно и по-скоро трябва да четат внимателно мотивите. 

Снимка: БГНЕС

Правилата за антикорупционната комисия

Председателят на парламента коментира критиките на ПП-ДБ за правилата за избор на антикорупционната комисия и твърденията им, че така управляващите ще си назначат удобни хора. 

"Ние още не знаем кои са хората, но вече те ще бъдат дамгосани. Това е една от причините голяма част от хората, които бъдат поканени, да откажат да участват", посочи още доц. Киселова. 

Според нея колегите й от опозицията няма какво друго да кажат. ОЩЕ: Правилата за нов антикорупционен орган са факт: Парите по ПВУ са спасени, но ПП не виждат гаранции

Тя коментира и разследванията срещу кмета на Варна и заместник-кмета на София Никола Барбутов и казаното от "Продължаваме промяната", че са репресирани. 

Тя напомни, че в предходни месеци когато някой бъде избран - той вече е кмет на всички, а тъй като кмотевете нямат имунитет, във всеки един момент е възможно да бъдат обект на наказателно производство. 

"Нека не сме преди съда, нека да видим какво ще представи прокуратурата и дали привличането към наказателна отговорност ще бъде последвано и от по-сериозни действия. Докато е обект на предварителни проверки - не трябва да сме толкова крайни в оценките, а че когато си в опозиция да не бъдеш докосван - не може да бъде поддържано като теза", коментира доц. Киселова. 

Тя е била против разследващите функции на антикорупционната комисия, но това е била един от аргументите за борбата с корупицята от същите хора, които сега обвиняват в репресии.

България и еврозоната

Киселова коментира и новината от тази седмица, че България ще се присъедини към еврозоната от 1 януари 2026 година.

"Тъй като европейската интеграция е процес, а не еднократно действие - то влизането на България в еврозоната е влизане в ядрото на държавите-членки и то ще постави нови предизвикателства пред всяка една власт, така че и занапред ще има въпроси, по които ще трябва проевропейски да се доказва България. Това е стъпка в правилната посока, предстоят и други", добави още доц. Киселова. ОЩЕ: Ефектът на еврозоната: Европейската рейтингова агенция също с положителна оценка за България

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес