Гражданите у нас не са защитени. Неприемайки законодателство за личния фалит, ние не подкрепяме младите, отнемаме перспективите на децата им, тяхното бъдеще. Това заяви в ефира на БНТ омбудсманът Мая Манолова, говорейки за необходимостта от приемането на закон за частния фалит на гражданите.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
"Обадиха ми се хора, които са загубили жилищата си, също и такива, които казаха, че ако се приеме този закон ще им се даде перспектива да започнат бизнес. Представят си картинката, че при болест, развод, загуба на работа и друго, загубваш всичко, което имаш, продължаваш да плащаш на банките и това никога не спира. Законодателството пази силните на деня, бързите кредити и банките", коментира Манолова.
"Фирмите имат шанс да започнат отначало, банките също, гражданите нямат този шанс. Може ли да има финансово стабилна държава при нестабилни граждани? Ние сме длъжици на гражданите", категоричен бе омбудсманът.
Оказва се, че България е единствената държава е ЕС, която няма закон за частния фалит. В България хората не могат да плащат сметките си, законът трябва да се отнася и към предприемачите и към гражданите. Новите активни действия се предприемат като си млад, заяви още Манолова Тя разказа, че с екипа й са проучили европейските практики и са направили проект за този закон. Според социологическо проучване, което са провели, 82% от хората очакват този закон.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Темата за частния фалит е пред вниманието на българските политици повече от 5 години. Тя не е нова. Това са премислени решения, в които сме ангажирали академичната общост, бизнеса, синдикатите и т.н. Работодателските организации, разбира се, имат своите резерви, този закон е в полза на гражданите, но ще превъзпита банките, финансовите институции, за да знаят, че не могат да те притискат до край, каза още омбудсманът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Според Манолова депутатите се разсейват, когато става дума за сериозни икономически теми и има разлика между интересите на гражданите и тези на силните на деня.
По повод ветото на президента Радев за черноморското крайбрежие, Манолова коментира: "Превърна се в лоша практика между първо и второ четене да се приемат набързо текстове от Народното събрание без да се изслушат страните на засегнатите. Да кажеш, че дивото къмпингуване съсипва Черноморието, е повече от несправедливо.
Тя заяви, че се надява депутатите да се вслушат, а тя ще бъде готова с конституционна жалба, ако ветото на президента бъде отхвърлено.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски