Служебният министър на правосъдието Мария Павлова не би приела предложение да бъде кандидат за главен прокурор. "Не, благодаря. Мисля, че е право на личен избор и преценка“, отговори тя на въпрос дали би приела да бъде кандидат за главен прокурор във връзка с възобновената процедура по избор на титуляр.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
ОЩЕ: Първа стъпка: Във ВСС размразиха процедурата за избор на нов главен прокурор
Попитана дали би се възползвала от правомощието да номинира кандидат за главен прокурор, Павлова каза, че не би предложила кандидатура. Съображенията ѝ са, че до момента нито един министър на правосъдието и най-вече служебен не е правил номинация за главен прокурор, председател на ВКС или на ВАС. Също така припомни, че през годините е имало коментари, че „това е пряка намеса на изпълнителната в съдебната власт“ и призиви въобще да бъде отнето това правомощие на министъра.
„Не бих номинирала някого, който е подходящ, при условие, че законът ми забранява да го подкрепя, тъй като нямам право на глас“, мотивира се Павлова, цитирана от БТА.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Тя припомни, че номинация за главен прокурор могат да направят минимум трима членове на Прокурорска колегия на Висшия съдебен съвет.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
ОЩЕ: Не е редно този ВСС да избира нов главен прокурор: Говори Велислав Величков
На въпрос дали не би било добре този път да бъде номиниран повече от един кандидат за главен прокурор Павлова посочи, че не може да коментира колко кандидатури ще има и какво ще решат членовете на Прокурорската колегия.
Вчера Прокурорската колегия предложи на свое заседание график, според който на 16 януари трябва да бъде избран главен прокурор. Предложението трябва да бъде гласувано от Пленума на ВСС, за да бъде прието.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски