Николай Денков: Ако няма подкрепа за кабинета, какъв е смисълът да го вкарваме за обсъждане?

16 декември 2022, 22:29 часа • 1844 | прочитания

Опитваме се от една страна да направим правителство, което да се обедини около общи цели и задачи, от друга страна даваме и знак според нас как би трябвало да се подходи - с общ разговор на масата. Това заяви в "Панорама" по БНТ кандидат-премиерът на "Продължаваме промяната" акад. Николай Денков.

Още: Любен Дилов-син: Бойко Борисов до голяма степен прилича на Стамболов

Още: Ковачев: Опитите на ПП-ДБ да разклащат правителството не отговарят на заявката им, че ще подкрепят европейския курс на страната

От думите му стана ясно, че не е сигурно дали кабинетът на ПП ще бъде предложен за гласуване в парламента. "Целта на сглобяването на един кабинет е да мине през НС и да може да си свърши работата, но каква е работата, която може да обедини политическите партии, предстои да обсъждаме. Ако няма подкрепа и се види, че няма шанс, какъв е смисълът да го вкарваме за обсъждане? Най-добросъвестно обаче ще се опитаме да изградим някаква степен на доверие, която да ни даде шанс да минем през Народното събрание", каза той.

"За да може да се управлява, трябва да има някакво взаимно доверие, каквото липсваше за кабинета "Габровски", посочи Денков. Причините според него са, че не е било ясно кой действително ще взима решенията, че кабинетът бе анонсиран като експертен, а не се е оказало точно така и на последно място - недостатъчната подкрепа. "Аз знам, че ние също стартираме с дефицит на доверие, затова и този нов формат до голяма степен повтаря това, което направихме успешно миналата година, за да сглобим кабинет при трудни обстоятелства", каза още кандидатът на ПП.

Акад. Денков не вярва във формулата на неутрален експертен кабинет и припомни, че и двата такива в най-новата ни история не са завършили добре. "Всеки един кабинет трябва да има политическа подкрепа и няма кой да я носи по-добре от лидерите на партиите. От самото начало да кажем, че тези хора няма да участват, не е нормално", добави той.

Още: Владислав Панев: Беше приет най-левият бюджет от времето на Жан Виденов насам

Още: „Вярвам на Радев“: Илияна Йотова за скандала около новия изтребител F-16

Денков не е изненадан от това, че "Възраждане" не са се появили на днешната среща между партиите в НС, според него те имат друга ценностна система. Каза още, че е оставил вратата отворена за ГЕРБ и ДПС, а решението колко време да седят на срещата е тяхно.

Той коментира и участията си в правителства на ГЕРБ. "През последните дни доста често трябваше да отговарям на въпроса "Вие експерт на ГЕРБ ли сте?" и в шеговита форма казах: "Аз съм експерт на Софийския университет и на българската физико-химична научна школа". Бях поканен 2014 г. в служебен кабинет на президента Плевнелиев и там влязох като учен с опит в научни програми. Тогава работихме заедно с г-н Дончев", уточни той.

Акад. Денков заяви, че никога не е членувал в ГЕРБ, а през 2016 година е подал оставка като заместник-министър от кабинета "Борисов" 3 по същите причини като тогавашния правосъден министър Христо Иванов. Денков допълни, че оттогава е канен в няколко служебни кабинета, но не е имал други партийни ангажименти, освен с "Продължаваме промяната", на която е съучредител. "Моята задача е да подпомогна за навлизането на науката и на учените при вземането на решения в България", коментира акад. Денков.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес