НС прие поправки в Закона за кадастъра и имотния регистър

29 май 2014, 15:15 часа • 32108 | прочитания

Най-големите печеливши от тези изменения в Закона за кадастъра и имотния регистър са потребителите, а такива са всички български граждани и българският бизнес.

Още: Военният министър за F-16: Радев да не се държи като Министерство на отбраната в сянка

Още: "Европа инвестира в обречена кауза с утопична надежда": Радев порица Украйна, докато празнува Деня на победата

Това обясни след приемането на поправки в Закона за кадастъра и имотния регистър техният вносител и народен представител от "Коалиция за България" Емил Костадинов, предаде БГНЕС.

Една от ползите за всички потребители е повишаването на охраната и гаранциите за собствеността, посочи Костадинов и обясни, че законът въвежда допълнителни кадастрални данни, които да се вписват – права на преминаване, охранителни зони и други, което представлява допълнителна охрана на обществения и частен интерес.

Много е важно, че приближихме услугата до населението и бизнеса с наложеното задължено задължение на Агенция по геодезия, кадастър и картография да изнася свои специализирани звена не само в общинските центрове, добави Костадинов. Фактически чак след приемането на този законопроект стартира имотния регистър, подчерта той.

Още: Радев хапе Борисов за F-16 и Мария Габриел, Борисов: Нещо за "Боташ" казал ли е? (ВИДЕО)

Още: Адв. Емил Георгиев: Властта в България е в две големи корпулентни ръце

До този момент имотният регистър не е функционирал.

Много е важно, че след четири години нулево финансиране в сектора с бюджета за тази година държавата осигурява пари за изготвяне на кадастрални карти, заяви председателят на комисията по инвестиционно проектиране.

Още: Георги Георгиев: Законът за личния фалит вече е в НС

Още: Самолетът на Вучич за Русия минава над България. Премиерът: Нищо необичайно

Законът разширява и възможността самите общини, когато преценят и има реални инвестиционни намерения за тяхната територия и собствени приходи, да изготвят кадастър.

Облекчихме възможността всички ползватели на услугите да получават онлайн информация от информационната система – дали има кадастрални карти, дали има регистри за съответната територия и т.н., обясни Костадинов. При проверка на даден имот цялата информация за него ще бъде налична в Интернет, стига лицето да се идентифицира като заинтересовано.

Всички заинтересовани лица вече ще бъдат информирани своевременно след всяка промяна в даден имот, предвижда още законът.

Още: Борисов е питал Пеевски дали контрабандният канал в Пловдив е негов (ВИДЕО)

Още: Борисов иска да е главен прокурор, както Тръмп пожела да е папа (ВИДЕО)

Полезна промяна отнасяща се за потребителите е и възможността нотариусите да издават скици дистанционно, обясни Костадинов и не скри радостта си, че залата не е приела предложение право да издават скици да имат и частните съдебни изпълнители, а само нотариусите.

За първи път е заложено Агенцията по геодезия, кадастър и картография да се отчита пред Министерски съвет, а той да се отчита пред Народното събрание, тъй като досега това е било едно от ведомствата, които не са се отчитали за своята дейност.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес