Отпадна изискването за адвокатите да докладват на ДАНС за свои клиенти
Този ангажимент предизвика недоволството на гилдията, след като бе въведен в началото на тази година, и дори се стигна до множество протести пред Висшия адвокатски съвет.
След първо четене: Премахнаха безумни изисквания вбесили бизнеса и адвокатите
В последния работен ден преди великденската ваканция депутатите приеха на първо четене промени в Закона за мерките срещу изпирането на ...
Причината – според адвокатите така те се превръщат в доносници и нарушават адвокатската тайна между тях и клиентите им, която е гарантирана от Конституцията.
За да бъде взето компромисно решение се стигна до създаването на работна група, в чийто състав влязоха депутати от Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, както и представители на ДАНС и Висшия адвокатски съвет, а прецизираните текстове бяха внесени от ГЕРБ.
В средата на февруари пък пред ДАНС вече се извиха огромни опашки заради друга разпоредба на същия закон - голяма част от фирмите, общините, неправителственият сектор и свободните професии трябваше да представят планове за обучение на служителите си (дори да нямат персонал) как да разпознават и да докладват за мръсни пари.
Три дни преди крайния срок ДАНС разпространи примерен план за обучение и хиляди "задължени лица" го преписаха, за да се отчетат. Заради "големия интерес" обаче сайтът на агенцията се срина, много фирми, счетоводни офиси, адвокатски кантори и т.н. не успяха да изпратят електронно плановете си и се наложи да ги предават "на гише".
Национален протест на адвокатите - заради калпави закони и заради Данаил Кирилов
Национален протест за правова държава ще се проведе на 16 април в цялата страна, предаде БГНЕС. В Деня на юриста и Конституцията адвок...
От своя страна ръководителят на комисията по вътрешна сигурност Пламен Нунев обясни, че другата основна цел на законопроекта е намаляването на административната тежест на дружествата.
Новите текстове предвиждат декларация за действителни собственици на фирми да подават само онези, които не са вписани в регистър Булстат или в Търговския регистър.
С новите разпоредби отпада и задължението дружествата да внасят в спецлужбите вътрешните си правила срещу прането на пари.
Те ще имат обаче на разположение половин година, след като ДАНС публикува рисковете на страницата си, да ги идентифицират и да ги включат в своите фирмени правилници.
Безумни изисквания заради прането на пари вбесиха бизнеса
Десетки хиляди фирми, кметове, политически партии, фондации, спортни клубове трябва да изпратят до днес, 15 февруари, в Държавната аген...
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ПОЛИТИКА:
Кабинетът може да се гласува още утре
Денков заговори за нов бюджет за 2023 година с по-нисък дефицит
Николай Денков върна на Радев изпълнен втория мандат (ВИДЕО)
Донев към кабинета "Денков-Габриел": Не мачкайте хората!
Политолог: Коалицията между ГЕРБ и ПП-ДБ не е тип шубрак
Политолог не очаква животът на коалицията ГЕРБ-ПП-ДБ да продължи дълго
Симеон Дянков: Ротационното правителство няма да се справи с Еврозоната
Румен Петков не поиска да си спомни кой се е срещал с братя Галеви
Николай Денков връща папката с изпълнен мандат на Радев
Гълъб Донев ще представи отчет за работата на служебния кабинет
Редактор:
Тодор Беленски
Етикети: Закон за пране на пари Закон за мерките срещу изпирането на пари Пране на пари Адвокати ДАНС