Референдумът за еврото да е с президентския вот: Политолог с идея да се отговори на цинизма с цинизъм

12 май 2025, 09:03 часа • 1679 | прочитания

Парламентът има три хипотези - едната е да свика референдум и по този начин да откаже членство на България в еврозоната, вторият вариант е да откаже свикване на референдум, третият вариант е да се подходи със същото ниво на цинизъм и да се свика референдум за членство на България, но референдумът да бъде насрочен заедно със следващите президентски избори. Тези три варианта представи политологът Стойчо Стойчев в сутрешния блок на БНТ във връзка с предложението на президента за референдум за еврото. 

Припомняме, че на база предварителните заявки вече има стабилно мнозинство против референдума на президента за еврото, като до момента против са ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, "ДПС - Ново начало" и "БСП - Обединена левица", които разполагат със 150 гласа в 51-ото Народно събрание. 

Според Стойчо Стойчев о предложението на президента очевидно не води до консолидация в управляващите, тъй като едната от трите партии - ИТН, която съставлява управляващата коалиция заявява, че подкрепя референдума.

"Другите две партии от тази коалиция - ГЕРБ и БСП са против организирането на такъв референдум. Ако целта е била по някакъв начин да се раздели коалицията на два лагера, постигнато е", смята Стойчев. 

Според него обаче опозицията също е разделена по този въпрос на две равни части.  ОЩЕ: "Президентската институция е най-легитимна": Петър Витанов вижда възможност за дебат за еврото

Снимка: iStock

Референдум означава отказ от еврото

Стойчо Стойчев бе категоричен, че самото провеждане на такъв референдум означава отказ от еврото.

"Две държави има провеждали референдум по отношжение на членство в еврозоната - това са Дания и Швеция преди 20 години и те не членуват в еврозоната. Всички останали държави не са провеждали референдум, нито са провеждали референдум за точния тайминг, каквото е предложението на президента", уточни Стойчев.

Според него не може ние да си определяме тайминга и с това да въвеждаме условия по отношение на членството си, тъй като по тази логика останалите държави от еврозоната  също да искат да проведат референдум дали искат да приемат България или не. ОЩЕ: Кой фалира банките и кой "спаси лева" - спомени преди референдума за еврото

Предложението на президента и Конституцията

От своя страна политическият анализатор Слави Василев коментира, че решението на Конституционния съд от февруари 2024 година не е било по въпроса за приемане на еврото на "Възраждане", а само и единствено по отношение на решението на Народното събрание. "Конституционният съд не се е произнесъл дали народът може да бъде питан или не", каза Василев и веднага бе поправен от водещата, че точно обратното се казва в мотивите на съда към решението.

На свой ред Стойчо Стойчев обърна внимание, че дясната ръка на президента по правните въпроси в лицето на Крум Зарков го напуска и отбеляза, че това е най-голямата правна оценка за предложението на Радев. ОЩЕ: Радев догматично извършва предателство: Иван Костов за референдума за еврото

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес