Депутатите отхвърлиха предложението на правителството, според което Законът за концесиите трябваше да се прилага и за „концесии в областите отбрана и сигурност”.
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Идеята беше вкарана в проект за промени в същия закон, внесен от Министерския съвет в Народното събрание през януари, която предизвика изненада и съпротива от страна на основните парламентарни групи – ГЕРБ, БСП и ДПС.
В четвъртък законопроектът беше гласуван на второ четене. По предложение на председателя на парламентарната правна комисия Анна Александрова (ГЕРБ) в окончателния му текст беше изрично записано, че „не се възлагат концесии в областите отбрана и сигурност”.
В допълнителните разпоредби на закона беше уточнено какво точно се разбира под „концесии в областите отбрана и сигурност”.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Това са концесии, които се възлагат за доставка на военно оборудване, включително на части, компоненти и/или монтажни елементи за такова оборудване; за доставка на чувствително оборудване, тоест, такова, което включва, изисква или съдържа класифицирана информация; за строителство и услуги, пряко свързани с военно или чувствително оборудване; за строителство и услуги за специфични военни цели или за чувствително строителство, или за чувствителни услуги, предава Сега.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Това законодателно решение изглежда беше удовлетворително както за управляващите, така и за опозицията. За разлика от първото четене на законопроекта, когато се проведе ожесточен дебат, второто четене премина при пълно мълчание от страна на депутатите.
Същевременно вече само министрите и кметовете ще могат да избират дали да възлагат строителство или услуги чрез обществена поръчка или чрез концесия в зависимост от разполагаемите финансови средства и възможностите за прехвърляне на оперативния риск.
Законопроектът прецизира и понятия като "концесия с трансграничен интерес" и "концесия без трансграничен интерес" и уточнява изключенията от приложното поле на закона спрямо определени концесии за строителство или концесии за услуги.
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
Със законопроекта се прецизираха и условията за провеждане на процедурата за определяне на концесионер и изискванията за съдържанието на протокола.