Правителството подава оставка пред новоизбрания парламент. За служебното правителство обаче практиката е различна – правителството на проф. Георги Близнашки подаде оставка пред президента. Това заяви бившият конституционен съдия и член на КЗК проф. Пламен Киров.
Още: "Правилно за България": Сачева за подкрепата на "ДПС - Ново начало"
Още: "БДЖ имат достатъчно проблеми, за да им измисляме нови": Репортаж ядоса Гроздан Караджов
Ако парламентът не излъчи правителство, президентът пак трябва да назначи служебен кабинет и в срок от 2 месеца да има избори. Още не е съвсем ясно кой ще е победител, напомни проф. Киров.
Каква е процедурата – мандат за съставяне на правителство се дава на човек, излъчен от най-голямата парламентарна група. Не на партиен лидер, не на партия, подчерта професорът пред bTV.
Очевидно Слави Трифонов не иска да прави коалиции, но поведението му е легитимно, коментира проф. Киров.
Още: "Съдружници по неволя сме": Киселова отговори на Йотова за подкрепата от Пеевски
Още: Пеевски: Системата на МВР има нужда от своето ново начало
Предстои да бъде анализирано. Все още не са отчетени резултатите от всички секции, напомни проф. Киров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Кабинет ще има, докато каже Пеевски": Йотова за кабинета и сблъсъците за еврото
По думите му, още не са събрани данните за нередности по избирателния процес. Спорадични, инцидентни жалби са подавани, посочи той.
След като медиите и всеки можеше да снима отчитането на изборния резултат, вие видяхте ли някой да го прави? Машинната технология не предполага видимо такива нарушения, подчерта проф. Киров.
Той постави и друг въпрос – като има дефектирала машина в дадена секция, докато бъде оправена, колко време минава, не се ли отказват избиратели, защо не се минава веднага на хартиени бюлетини? Кои са тези случаи, колко са и за колко време при такива случаи е прекратен изборният процес, попита проф. Киров.
Още: Наталия Киселова: България и САЩ са доверени съюзници, споделящи общи цели и интереси
Почнахме с 15-20 млн. лева разходи за избори в зората на демокрацията, стигнахме до 50-60 млн. лева, сега – 100 млн. Трябва да се каже цената и тя ще расте – машините трябва да бъдат събрани, поддържани, някой да се грижи за тях, това струва пари, каза проф. Киров.