Служебното правителство може и да не подаде оставка пред парламента, но ще подаде по принцип

13 юли 2021, 08:04 часа • 18717 | прочитания

Правителството подава оставка пред новоизбрания парламент. За служебното правителство обаче практиката е различна – правителството на проф. Георги Близнашки подаде оставка пред президента. Това заяви бившият конституционен съдия и член на КЗК проф. Пламен Киров.

Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП

Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин

Ако парламентът не излъчи правителство, президентът пак трябва да назначи служебен кабинет и в срок от 2 месеца да има избори. Още не е съвсем ясно кой ще е победител, напомни проф. Киров.

Каква е процедурата – мандат за съставяне на правителство се дава на човек, излъчен от най-голямата парламентарна група. Не на партиен лидер, не на партия, подчерта професорът пред bTV.

Очевидно Слави Трифонов не иска да прави коалиции, но поведението му е легитимно, коментира проф. Киров.

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат

Предстои да бъде анализирано. Все още не са отчетени резултатите от всички секции, напомни проф. Киров.

По думите му, още не са събрани данните за нередности по избирателния процес. Спорадични, инцидентни жалби са подавани, посочи той.

След като медиите и всеки можеше да снима отчитането на изборния резултат, вие видяхте ли някой да го прави? Машинната технология не предполага видимо такива нарушения, подчерта проф. Киров.

Той постави и друг въпрос – като има дефектирала машина в дадена секция, докато бъде оправена, колко време минава, не се ли отказват избиратели, защо не се минава веднага на хартиени бюлетини? Кои са тези случаи, колко са и за колко време при такива случаи е прекратен изборният процес, попита проф. Киров.

Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски

Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)

Почнахме с 15-20 млн. лева разходи за избори в зората на демокрацията, стигнахме до 50-60 млн. лева, сега – 100 млн. Трябва да се каже цената и тя ще расте – машините трябва да бъдат събрани, поддържани, някой да се грижи за тях, това струва пари, каза проф. Киров.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес