Служебното правителство може и да не подаде оставка пред парламента, но ще подаде по принцип

13 юли 2021, 08:04 часа 18732 прочитания

Правителството подава оставка пред новоизбрания парламент. За служебното правителство обаче практиката е различна – правителството на проф. Георги Близнашки подаде оставка пред президента. Това заяви бившият конституционен съдия и член на КЗК проф. Пламен Киров.

Още: "Правилно за България": Сачева за подкрепата на "ДПС - Ново начало"

Още: "БДЖ имат достатъчно проблеми, за да им измисляме нови": Репортаж ядоса Гроздан Караджов

Ако парламентът не излъчи правителство, президентът пак трябва да назначи служебен кабинет и в срок от 2 месеца да има избори. Още не е съвсем ясно кой ще е победител, напомни проф. Киров.

Каква е процедурата – мандат за съставяне на правителство се дава на човек, излъчен от най-голямата парламентарна група. Не на партиен лидер, не на партия, подчерта професорът пред bTV.

Очевидно Слави Трифонов не иска да прави коалиции, но поведението му е легитимно, коментира проф. Киров.

Още: "Съдружници по неволя сме": Киселова отговори на Йотова за подкрепата от Пеевски

Още: Пеевски: Системата на МВР има нужда от своето ново начало

Предстои да бъде анализирано. Все още не са отчетени резултатите от всички секции, напомни проф. Киров.

По думите му, още не са събрани данните за нередности по избирателния процес. Спорадични, инцидентни жалби са подавани, посочи той.

След като медиите и всеки можеше да снима отчитането на изборния резултат, вие видяхте ли някой да го прави? Машинната технология не предполага видимо такива нарушения, подчерта проф. Киров.

Той постави и друг въпрос – като има дефектирала машина в дадена секция, докато бъде оправена, колко време минава, не се ли отказват избиратели, защо не се минава веднага на хартиени бюлетини? Кои са тези случаи, колко са и за колко време при такива случаи е прекратен изборният процес, попита проф. Киров.

Още: Наталия Киселова: България и САЩ са доверени съюзници, споделящи общи цели и интереси

Още: Ивайло Вълчев: Поправките предполагат изтриването на всяко едно споменаване на "македонски език" и "македонска идентичност"

Почнахме с 15-20 млн. лева разходи за избори в зората на демокрацията, стигнахме до 50-60 млн. лева, сега – 100 млн. Трябва да се каже цената и тя ще расте – машините трябва да бъдат събрани, поддържани, някой да се грижи за тях, това струва пари, каза проф. Киров.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес