Спешно приемане на Закон за розите поиска земеделският министър
Земеделският министър съобщи, че регистрираните розопроизводители ще бъдат компенсирани заради ниските изкупни цени тази година със субсидия "де минимис". Според Порожанов очакваният висок добив е причина за по-ниските изкупни цени.
В пика на розобера: Много цвят и по-ниски цени за производителя
В разгара на прибирането на реколтата от маслодайна роза голяма част от розопроизводителите се сблъскаха със следната картина: добивът...
„Предходните две години цените на розовия цвят бяха много добри, защото и международните пазари бяха добри. Цените през 2017 година достигнаха и до 4 лева нагоре, което, спрямо себестойността на розовия цвят, е една сравнително добра печалба за розопроизводителите. През 2016 година изкупните цени също бяха високи – средната цена достигаше до 5 лева. Нашите изкупуващи дестилерии, работейки на абсолютно международен пазар, предлагат един изключително качествен продукт, като в момента са задъхани от гледна точка на това, че българското розово масло се компрометира постепенно от произведено розово масло, което не е от български розов цвят. Трябва да се преустанови практиката на дестилериите, които произвеждат българско розово масло без вложен български цвят, а го предлагат като такъв на международен пазар и компрометират българското качество“, коментира министър Порожанов, цитиран от агенция Фокус.
Годишно България произвежда розов цвят за малко над 3000 тона розово масло, като реално страната продава два пъти повече на база вносни продукти и химически добавки, което компрометира българското розопроизводство. Това е и основание, според него за регламентиране.
„Затова трябва да го регламентираме и по най-спешния начин трябва да подготвим съответната нормативна уредба, според мен закон. В момента имаме количества розов цвят в българските дестилерии, които не са реализирани през предходните години. Част от тези количества са и с висока себестойност, защото самият розов цвят е изкупуван през предходните години на цена от 4 и 5 лева“, каза министър Порожанов.
През последните 2 години се отчита нарастване на площите с рози с по 10 % всяка година. По думите на Порожанов сега се обработват над 400 000 декара розови насаждения. Очаква се „доста сериозна реколта, която трябва да бъде изкупена навреме. Но именно тази реколта доведе до по-ниските изкупни цени. Това, което ние можем да направим като държава в конкретния случай за по-ниските изкупни цени е да намерим възможност за компенсиране на розопроизводителите по схема „de minimis“. Ние като държава не можем да регулираме. Разбира се, в никакъв случай не трябва цената да бъде под себестойност“, коментира министър Румен Порожанов.
17 000 са еднодневните трудови договори до момента в кампанията на розобера
От началото на годината до момента са регистрирани над 45 000 образци на еднодневни трудови договори от около 500 земеделски стопани. Н...
Законът за розите, който трябва да се приеме, е необходимо да регулира и отношенията в самото производство. Производителите трябва да работят със сертифициран посадъчен и разсадъчен материал, защото българското розово масло се прави от роза „дамасцена“, обясни Порожанов.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ПОЛИТИКА:
Служебното правителство одобри дерогация от санкциите срещу Русия за части за АЕЦ "Козлодуй"
Кампанията: "Възраждане" с най-широки пръсти засега. Кои медии взимат най-много средства? (ГРАФИКИ)
Премиерът: Въвличат ни в предизборната игра с небивалици и лъжи
Мартин Благоев, партия МИР: Необходим е рестарт на политическата система*
Земеделският министър също се съмнява за картел при цените на храните
Балабанов: Ще бъдем в следващия парламент и ще направи всичко възможно да е работещ
Пеканов: Надявам се България да влезе в еврозоната на 1 януари 2025 г.
Кирил Петков: Автомагистрала „Черно море“ е вече приоритет на ЕС
Редактор:
Мария Иванова
Етикети: рози розобер Румен Порожанов