Приблизително 37 на сто е делът на ядрената енергия в енергийния микс на България. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на петъчния парламентарен контрол.
Още: "Правилно за България": Сачева за подкрепата на "ДПС - Ново начало"
Още: "БДЖ имат достатъчно проблеми, за да им измисляме нови": Репортаж ядоса Гроздан Караджов
Продължава удължаването на експлоатацията на вече наличните мощности, а също и на нови такива, които са от ключово значение за енергийната сигурност, редуциране на емисиите от парникови газове и намаляването на вноса на енергийни ресурси.
По думите й важен елемент за енергийната сигурност на страната е успешното изпълнение на проекта за експлоатация на блоковете V и VI на АЕЦ "Козлодуй". Припомняме, че в края на 2017 г. и през 2019 г. Агенцията за ядрено регулиране удължи лицензите за използването им с до 30 години. Друг важен елемент е повишаването на мощността на атомната ел.централа.
Това стана възможно след повишаването на топлинната мощност на всеки блок от 3 000 мегавата на 3 120 мегавата. Тя отново припомни, че се предвижда изграждането на нова ядрена мощност в страната от 2 000 мегавата, които ще бъдат въведени след 2030 г.
Още: "Съдружници по неволя сме": Киселова отговори на Йотова за подкрепата от Пеевски
Още: Пеевски: Системата на МВР има нужда от своето ново начало
Според проучване на Националния център за парламентарни изследвания от октомври 2020 г, повече от 60 на сто от хората одобряват развитието на ядрената енергетика, тъй като смятат, че тя ще спомогне за преодоляване на климатичните промени.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Кабинет ще има, докато каже Пеевски": Йотова за кабинета и сблъсъците за еврото
По отношение на проекта за АЕЦ "Белене" Петкова поясни, че ограничителните мерки, въведени заради COVID-19 значително са забавили избора на инвеститор. Предоставянето на достъп до информационната зала за проекта, която се намира Националната електрическа компания, също е възпрепятствано от пандемията. Конфиденциоалността на данните пък не позволява те да бъдат представени онлайн.
Във връзка със VII блок на AEЦ "Козлодуй" ресорният министър обобщи, че решението за изграждането на нова ядрена мощност на площадката му датира от 2012 г. През следващите 2 години следват още две решения на Министерски съвет - изграждането да бъде по американска технология IВ 1000 и то да стане факт, ако проектът бъде потвърден и от следващо правителство. Тя бе категорична, че работата по процедурата никога не е спирана.
Още: "Уестингхаус" подготвя "Козлодуй" за смяна на ядреното гориво срещу 13 млн. лв.
Още: Наталия Киселова: България и САЩ са доверени съюзници, споделящи общи цели и интереси