Унищожителни въпроси за държавата ни от ЕП към Борисов и Гешев

15 декември 2020, 16:29 часа 74836 прочитания

Премиерът Бойко Борисов и главният прокурор Иван Гешев, но не само – това са открояващите се представители на българската държава, към които Групата за демокрация в Европейския парламент (Комисията LIBE) отправя цели 29 въпроса, свързани с корупцията и върховенството на правото в България.

Още: Седем пъти по-скъпо: Скандал с обществена поръчка за над 2 милиона лева за брошури и календари

Още: Петър Чолаков: Пеевски и Борисов заедно си разпределят порциите

Въпросите са факт, след като в края на август на заседанието на LIBE, посветено на България, от българска страна отговаряше външният ни министър Екатерина Захариева, макар Борисов и Гешев да бяха поканени. Сега Групата за демокрация в Европейския парламент пак кани Бойко Борисов и Иван Гешев - на заседание на 17 декември!

От въпросите към Борисов, които са общо 5, но са с подвъпроси, прави впечатление, че цели три са посветени на вече провалената инициатива да се прави нова конституция. Съответно, предвид фиаското, те представят инициативата още по-нелепо – като например какви обществени обсъждания са направени, има ли оценка на въздействие т.е. до какво ще доведат предложените промени, какви проблеми се цели да бъдат решени с предложението съдебната власт да има законодателна сила – такива намерения имаше за прокуратурата?

Най-важният въпрос обаче е какви конкретни стъпки предприе България след антикорупционните реформи, наложени през октомври, 2019 година? И как правителството ще реагира на препоръките на Венецианската комисия специално за главния прокурор?

Още: "Искаха да назнача за зам.-кмет бивш депутат": Кметът на "Младост" за "кадровите банки" в ПП

Още: "Дадох много левове за успеха на партията": Диана Дамянова проговори за "Продължаваме промяната"

Към главния прокурор Иван Гешев има и заместничката му Красимира Филипова също има 5 въпроса, но също с доста уточняващи въпроси. Например – какви са конкретните, специфични мерки, които прокуратурата взема в борбата с корупцията? Разследвани ли са политици и от кои партии са те, с уточнението, че се търсят партиите, в които са или са били „най-вече”? Разследват ли се политици от управлението и от опозицията?

Много конкретният въпрос е дали прокуратурата работи по информацията за евентуално пране на пари от страна на премиера Бойко Борисов в Испания и докъде е стигнала работата, предвид факта, че в медиите в Испания историята за т.нар. Къща в Барселона и манекенката в нея излезе наяве още през 2019 година?

Друг щекотлив въпрос касае един от записите с гласа, приличащ на този на Борисов. Въпросът е дали има разследване той ли е това и съответно наистина ли заплашва Елена Йончева?

А най-уронващия престижа на Гешев и държавното ни обвинение въпрос е дали имат желание да коригират фалшивата информация, че изслушването в LIBE в края на август било по инициативата на главния прокурор. Всъщност, в официалното съобщение на прокуратурата за събитието този параграф липсва – какво гласеше той, ПРИПОМНЕТЕ СИ ТУК!

Още: Столична община иска "Възраждане" да махне палатковия лагер срещу еврото

Още: Кметът на "Западен" в Пловдив: Целта е да се окалят много други хора от "Продължаваме Промяната"

ВСИЧКИ ВЪПРОСИ КЪМ БЪЛГАРСКИТЕ ВЛАСТИ НА АНГЛИЙСКИ ЕЗИК!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес