Управляващите и Пеевски изпратиха председателя на ДАНС в Комисията по досиетата

28 май 2025, 14:51 часа • 1609 | прочитания

Парламентът гласува преместването на Пламен Тончев от председател на ДАНС начело на комисията по досиетата. Тази комисия се занимава с архивите на бившите комунистически тайни служби. Решението бе прието с гласовете на 120 депутати от ГЕРБ, БСП, "Има такъв народ" и "ДПС-Ново начало" на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски. Решението на практика отваря пътя за нов ръководител на ДАНС.

По тази тема разследващият сайт Bird.bg публикува интересен и провокационен пост в страницата си във Facebook:

Първоначално за поста беше предложен Константин Пенчев. През март ГЕРБ го номинираха, но месец по-късно прекратиха процедурата с аргумент, че не трябва една партия да има мнозинство в комисията, въпреки че именно ГЕРБ бяха предложили повече от половината кандидати. След подновяване на процедурата през май Пенчев бе пренасочен към поста на заместник-председател, а кандидатурата на Тончев се появи като ново предложение. Пенчев беше избран с подкрепата и на 16 депутати от ДБ. 

По време на пленарния дебат преди гласуването темата не беше дискутирана подробно. От ПП-ДБ поискаха обяснение от Тончев за решението му да напусне ДАНС преди края на мандата и дали това има връзка с ДПС на Пеевски. Процедурните правила не позволиха на кандидата да отговори от трибуната. Още: "Като портиер ли да работи?": Дончев за предложението шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

Състав на новата комисия 

ГЕРБ излъчиха четирима членове, включително и председателя Тончев. Той беше назначен начело на ДАНС от президента Румен Радев през май 2021 г. През мандата му агенцията сигнализира за риск при машинното гласуване, участва в акции срещу ръководството на агенция "Митници" и изгони десетки руски дипломати. Нееднократно беше критикуван от парламентарни формации и призоваван да подаде оставка.

Константин Пенчев влиза като заместник-председател. Бил е съдия, адвокат, депутат от НДСВ, председател на ВАС, омбудсман и съдия в Конституционния съд. 

Други членове от ГЕРБ са Александър Йорданов – бивш председател на Народното събрание и евродепутат – и Георги Костов – бивш главен секретар на МВР и ръководител на митниците. Още: Изненадваща рокада: Шефът на ДАНС - кандидат на ГЕРБ за Комисията по досиетата към ДС

БСП има трима представители. Пламен Костов, юрист и общински юрисконсулт, стана секретар на комисията. Кирил Кирилов има опит като общински съветник и експерт в парламентарна комисия. Севдалина Червенкова-Минкова е съдия във Върховния административен съд.

ИТН има двама представители. Владимир Владимиров е с опит в частния сектор, като координатор на клинични изпитания и в търговия. Емил Трифонов е работил като полицай, охранител и съветник по сигурността в партията. Бил е депутат, но мандатът му беше прекратен след решение на Конституционния съд.

Нито един от новоизбраните членове няма предишен опит в дейността, с която се занимава комисията. Още: Защо църквата крие хиляди от проверки за минало в Държавна сигурност и ще бъде ли закрита Комисията по досиетата?

Без успех за опозицията 

Кандидатите на опозицията – Стефан Тафров и Габриела Килфанова от ПП-ДБ и Гюрсел Салим и Николай Цонев от ДПС-Доган – не получиха подкрепа извън вносителите им. Кандидатурата на Тафров предизвика остра реакция от "Възраждане". Николай Цонев не беше избран, а кандидатурата на Гюрсел Салим беше оттеглена поради неявяване на изслушване.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес