Законопроект за нов извънреден орган, който да защитава националната сигурност, е бил обсъждан на финансовите експертни съвети при вицепремиера Асен Василев. С него се предлага начело на Междуведомствения съвет, който ще брани държавата от рискове за икономическата и финансовата система, да застане именно министърът на финансите. Вносители са "Продължаваме промяната".
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Информацията е на БНР, които разполагат с проекта. Националното радио твърди, че новият орган ще бъде създаден чрез специален закон - за мерки за превенция и защита на националната сигурност от рискове за икономическата и финансовата система на държавата.
Той ще е консултативен орган към Министерския съвет и ще включва още заместник-министрите на правосъдието, външните и вътрешните работи, на икономиката и индустрията, зам.-директорите на НАП и ДАНС.
Засега проектозаконът няма одобрение от коалиционните партньори.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
В проекта се предвижда създаване на национални списъци на лицата и свързаните лица, за които има събрани данни, че използват с престъпни цели високотехнологични продукти; извършват злоупотреби и измами в киберпространството или нерегламентирана дейност на инвестиционни посредници или пък се опитват да трансферират чрез български банки средства с неустановен произход, както и злоупотреби със средства на ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
Включването в един от двата национални списъка ще е основание за започване на проверка по Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество. Това означава, че замразяване на активи, дейност и спиране на изпълнението на договори може да става, без да има постановена присъда.
Ако учредител или председател на политическа партия и коалиция бъде включен в черен списък, на формацията няма да се предоставя държавна субсидия, пише в проекта, цитиран от БНР.
Предоставянето на информация на новия орган не може да бъде отказано от съображения за банкова, търговска, държавна или служебна тайна.
Още: Правителството прие програма за заетост и образование на разселените украинци у нас
Още: "Този канал не е наш - този канал е техен": Божанов за стратегията на Пеевски и пловдивската митница