Време е да слязат на земята, да спрат да ламтят, а да си вдигнат производителността. Всичко се основава само на искане за пари. Това каза земеделският министър Кирил Вътев относно готвения протест от страна на животновъди в четвъртък.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
ОЩЕ: „Не спази обещанията си“: Животновъди излизат на протест, искат оставката на Вътев
Всичко е разплатено
"Озадачен съм за какво става дума, тъй като индикативният график за разплащанията е качен, известен е. За първа година ние нямаме история назад, с която да сравним как се случват новите 50 мерки. Досега бяха 30, а сега са 50. Цялата система за разплащане е доста по-усложнена и административно, и от гледна точка на самите стопани като заявления", каза Вътев.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Той припомни, че при идването на правителството на власт през юни е имало голямо забавяне и е направено всичко възможно да се навакса. "Всички разплащания, които са поети като ангажимент по Меморандума, подписан на 20 септември 2023 г., са направени", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
"Наложи се да правим много сложни анализи, да разгледаме изключително внимателно структурата на стопанствата и на тази база направихме модулация, така че най-малките да получат най-високи ставки, средните - по-малки, а най-големите - най-малки", посочи Вътев.
Той заяви, че желанието на животновъдите ставките по преходна национална помощ и по обвързано подпомагане да се върнат на миналогодишните нива не е възможно, защото такава е цялата политика на ЕС. "Това важи за всички страни от ЕС, България не е изключение. Хубаво е, когато искаме нещо, да знаем, че има правила, закони, регламенти", коментира аграрният министър.
Той допълни, че много иска да види пазарните дялове на производителите, които искат още. "Най-важното е какво произвеждаме за потребителя", подчерта той, цитиран от БТА.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Относно ставката по "де минимис" Вътев обясни, че тя ще стане ясна, след като приключи подаването на заявленията и се види между колко производители ще трябва да се дели бюджетът.