Официално - Единна народна партия (ЕНП), водена от Мария Капон, която е част от коалицията "Изправи се БГ! Ние идваме" (ИБГНИ), няма да подкрепи предложеното от партията на Слави Трифонов "Има такъв народ" (ИТН) правителство. Това е втората формация, част от т.нар. "партии на протеста", която заявява открито, че не застава зад предложения кабинет, начело с Пламен Николов.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
ЕНП оповести решението си, което е взето на заседание в събота, 7 август. То показва и вече коментираното от адвокат Николай Хаджигенов, че от ИБГНИ всеки ще гласува според собственото си виждане. Депутатите Мария Капон и Арман Бабикян, няма да подкрепят проектокабинета на „Има такъв народ".
Преди ЕНП, Зеленото движение, което е част от "Демократична България", посочи, че няма да подкрепи правителството на Слави Трифонов. Изявлението беше на дългогодишния съпредседател на партията и депутат Борислав Сандов.
Ето и пълното изявление от ЕНП, без редакторска намеса:
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
На 7-ми август се проведе заседание на ръководните органи на Единна народна партия (ЕНП). Основна точка в Дневния ред бе въпросът за подкрепа на кабинета, предложен от ИТН с първия мандат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
В хода на дискусията бяха отчетени съвпаденията в приоритетите, но не беше приет механизмът за оценка на предложения Министерски съвет и политиката на свършените факти. Това е неуважение към десетките хиляди български граждани, които са дали доверие на нашите народни представители в рамките на коалицията „ИЗПРАВИ СЕ БГ! НИЕ ИДВАМЕ!“, смятат от ЕНП.
Липсата на споразумение, в политически план не дава гаранции за последователна политика за изваждане на България от модела на едноличната власт. В пълна сила това е валидно и за реформата в правосъдието и борбата с корупцията. Системата на представителната демокрация дава на депутатите пълномощията да представляват волята на своите избиратели и в този смисъл е неприемливо да се представят кандидатури със спорна репутация и то в решителен и тежък за страната момент.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Протестите, от които стартира промяната, ни дават ясен мандат за високи морални и политически изисквания към всяка следваща власт. Ръководството на партията, след гласуване, реши да не подкрепя кабинета, предложен с първия мандат.
Запазваме желанието си за единодействие и постигането на декларираните политически цели със субектите на промяната. Смятаме, че това е възможно да се постигне при почтен диалог, прозрачност и ясни писмени гаранции, които ни отдалечават от модела ГЕРБ - ДПС.
Присъствието ни в Народното събрание не е самоцел и затова сме длъжни да дадем възможност за изход от кризата, дори в рамките на третия мандат. Обратното за нас означава умишлено тласкане на България към криза, която с общи усилия бихме могли да избегнем.