Захариева: Развитието на приятелски отношения с Русия е приоритет за външната ни политика

20 септември 2019, 12:55 часа 2560 прочитания

Развитието на приятелски отношения трябва да се развиват при взаимно сътрудничество и взаимно зачитане на интересите особено със съседни и близки държави на страната ни, сред които е и Русия, и това е приоритетна задача на българската външна политика.

Още: Георг Георгиев се срещна със западни дипломати, в Скопие обявиха, че им се е оплакал от Северна Македония

Още: Наталия Киселова: България и САЩ са доверени съюзници, споделящи общи цели и интереси

Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева от парламентарната трибуна в отговор на депутатско питане на народния представител от ПП "Атака" Станислав Стоилов относно съобщение на Министерството на външните работи на Република България“.

Вицепремиерът Захариева допълни, че точно поради тази причина смята, че трябва да се постави край на поставянето на разделителна линия по оста на България по исторически теми, за които българският парламент преди много години, още на 9 септември 1944 година, е взел ясно отношения.

„Уверявам ви, че българското правителство има желание да бъде приятел, при това в основата на взаимно зачитане на суверенитета, взаимния интерес, ненамеса във вътрешнополитическия живот на друга страна, уважени и зачитане на позициите по отношение на оценките на фактите и събитията от миналото.

Още: Ивайло Вълчев: Поправките предполагат изтриването на всяко едно споменаване на "македонски език" и "македонска идентичност"

Още: Явор Божанков: Нужни са спешни промени в „Продължаваме промяната“

Крайно време е да спрем да разделяме държавата на каквито и да е фили и фоби“, каза Захариева.

Вицепремиерът заяви още, че в позицията на МВнР изрично се признава огромната роля на Съветския съюз при разгрома на Нацистка Германия по време на Втората световна война.

„Не оспорваме изхода на войната, каквито интерпретации имаше в някои недоброжелателни коментари. Не се подлагат на съмнение извършените от този режим престъпления към човечеството и военни престъпления“, добави още тя.

Тя посочи, че декларацията на МВнР е насочена към конкретно действие, за което е преценено, че преминава границата на представители на друга държава.

Още: Културното министерство обясни кой е виновен за глобата от 4 млн. лв. от ЕС, но мълчи за неспазването на закона

Още: Жега във влака: Караджов вдигна "жълт картон" на БДЖ и заплаши с уволнения

„Става въпрос за организиране на проява, внушаваща едностранна и некоректна интерпретация по отношение на тълкуване на фактите от нашата история, които за съжаление все още имат дискусионен характер и то не толкова сред историците, защото като че ли за историците нещата са ясни, а по-скоро са предмет на вътрешнополитически дебати и оценки на политически партии“, обясни Захариева.

Тя посочи, че е важна и датата на организиране на изложбата. „Ако беше на 9 май, нямаше да можем да реагираме. Така че МВнР нямаше никакъв друг вариант, освен да реагира и то при положение, че е организирана така, че противоречи на законодателно закрепена официална позиция на българската държава по темата. Неслучайно и самото посолство смени заглавието на изложбата след нашата реакция“, коментира още вицепремиерът.

Тя припомни, че отдавна комунистическият режим е обявен за престъпен от българската държава, много преди ГЕРБ да го има.

„Законодателят ясно е посочил какъв е този режим и там се използва думата, че 9 септември 1944 година до 10 ноември 1989 управлението на БКП е довело страната до национална. Цитирам текста на закона“, посочи още Захариева.

Вицепремиерът заяви, че позицията на МВнР по случая не би трябвало да пречи на приятелските ни отношения с Русия. „МВнР трябва да реагира, когато има опити за чужда намеса във вътрешната политика на страната. Когато защитаваш позиция в защита на националния ти интерес, другите трябва да те уважават повече“, посочи тя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес