Жителите на крайбрежните градове, включват ястия от пресни миди в ежедневното си меню. Те се варят, пържат в растително масло с чесън, пекат се със сирене. Животът далеч от морския бряг превръща ястията с миди в празник за небцето и вкусовите ви рецептори. За щастие, в магазина мидите могат да бъдат закупени и замразени по всяко време. Месото от мидите се различава по вкус в зависимост от възрастта, мястото на улов. Богати са на протеини, има приятен, сладникав вкус и лесно се приготвят в домашни условия. Времето за приготвяне на най-простите рецепти отнема от 5 до 15 минути. Като например паста с миди.
Още: Помните ли как се приготвяха охлюви по селски?
Още: Този пържен агнешки дроб направо се топи в устата
Най-лесната рецепта за готвене на миди
Хранителната стойност
Протеинът, съдържащ се в месото на двучерупчестите мекотели, се усвоява лесно от тялото. 100 g замразен продукт съдържа до 11 g протеини. Мазнините съставляват малка част - до 1,5 г. По време на готвенето им, съдържанието на калории в тях се променя. Преди ядене замразените миди се варят, пържат, пекат. В суров вид мидите не се консумират толкова често. За това се избират само свежи такива, при които не са изминали повече от 36 часа от улова им.
Още: Бърза и лесна торта без печене – идеална за всеки повод и без повод
Още: Омлет без мазнина и пържене – здравословна закуска за малки и големи
Как да готвим миди без вреда за здравето?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Бърза пролетна разядка от коприва: Рецепта, която домакините обожават
Още: Вкусна и свежа салата за Гергьовден, която се превърна в ХИТ
Морският деликатес може бързо да се развали при неправилно съхранение и термична обработка. За да не се случи това, готвачите препоръчват да не се ядат черупки, които не са се отворили след готвене. Факт е, че вътрешната част на това живо мекотело се държи плътно затворено от мускул. Под вода мекотелите се отварят за дишане и хранене, но ако ги хванете, те се затварят. Когато мидите се третират с топлина, мускулът се отпуска, отваряйки черупката на мидата. Но една препоръка обединява всички рецепти: минималното време на излагане на топлина. Крехкото месо се страхува от продължително излагане: ако пържите, варите, печете около 30-40 минути, месото ще стане жилаво, ще загуби своя аромат и вкус.
Индустриално почистените от черупки замразени миди в опаковки, ви позволяват използването на почистено месо за готвене. Ако на опаковката е посочено, че продуктът е варено-замразен, значи е преминал предварителна топлинна обработка. Достатъчно е да го загреете и да го овкусите. Със замразени миди е удобно да приготвяте салати, ризото, първи ястия.
Още: Вкусна пролетна баница с лапад: Лесна и икономична рецепта
Още: Бърза и лесна питка с масло за Гергьовден
За да приготвите салата със замразени миди, първо трябва да се размразят. След това излишната влага се отстранява от тях, запържвайки ги в тиган с добавяне на чесън и ароматни билки (по избор). След това може да ги прибавите към салатата. Можете да си приготвите миди за семейна вечеря, приятелски празник или празнична трапеза. Методите за готвене ви позволяват да ги сервирате заедно с черупките им или и без тях, съчетавайки с вкусовете и ароматите на подправки, сосове и напитки. Висококачествените миди са полезни за консумация от възрастни и деца, попълвайки запасите от протеини, витамини, микроелементи, така необходими за организма.