През 2016 година хакери са откраднали от американската Агенция за национална сигурност на САЩ (АНС) тайна програма, предназначена да хакване на компютърни мрежи в чужбина. Това съобщи The New York Times, позовавайки се на данни от бивши и настоящи служители на разузнавателната служба.
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
Според информацията на вестника, цитирана от БГНЕС, неизвестен извършител е проникнал в базите на АНС миналата година, като за момента се счита, че кибер взломът е осъществен от група хакери, подвизаващи се под името "Шадоу Брокърс".
Настоящи и бивши служители на АНС коментират, че разкриването на информацията за секретните програми е било катастрофално за правителствената служба, тъй като под въпрос е била поставена способността на агенцията да защитава своите кибер оръжия и да се грижи за националната сигурност на Щатите. А агенцията, считана за световен лидер в хакерските атаки срещу противникови компютърни мрежи, се е провалила с гръм и трясък и в двете сфери.
"Тези информационни течове нанесоха огромни вреди на вярата в работата ни по отношение на разузнаването и кибер операциите", коментира бившият министър на отбраната и директор на ЦРУ Леон Панета.
Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
"Главната цел на разузнаването е да прониква в системите на нашите врагове и да извлича от тях жизненоважна информация. Това обаче е възможно само ако преди това ние сме гарантирали конфиденциалността ѝ и сме защитили собствените си кодове", каза още Панета, изразявайки мнение, че след допускането на подобен кибер взлом АНС ще трябва да започне всичко от нулата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)
Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят