Европейският парламент ще разгледа в четвъртък (12 януари) проект за резолюция, отнасяща се до регулацията на роботиката. Текстът може да се превърне в основа на първото европейско законодателство в областта на автоматизацията и роботизацията, споделя EurActiv.
Още: Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025
Още: Yettel намали емисиите си в Обхват 1 и 2 с 60% през 2024 г.
Обсъжданата от Европейския парламент на ниво "комисия" резолюция напомня много на Трите закона на роботиката, които фантастът Айзък Айзимов споделя в краткия си разказ "Runaround" още през 1942 година. По него беше направен и филм - "Аз, роботът", с Уил Смит.
Докладът не се планира да бъде въведен като закон, той по-скоро ще бъде набор от препоръки, изпратени до Европейската комисия, която да изготви предложение за правна рамка за използването на роботи от цивилното население на Европа.
Ако текстът получи одобрението на Комисията, то той може да се превърне в основа на първия общоевропейски закон за роботиката.
Още: Дано догодина поразяваме цели: Дроновете в българската армия днес
Още: Българите са „заключили“ злато на стойност над 10 милиона евро в старите си телефони
Законите за роботите не са в сферата на научната фантастика. Все повече проучвания показват, че роботите постепенно ще изместят хората от много професии. Специалистите поясняват, че хората няма защо да се плашат от роботите, защото те не са изкуствен интелект, който има способността да мисли. Роботите имат възможност единствено да изпълняват поредица от действия, кодирани в тяхната памет.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Yettel стартира програмата „Рамо до рамо“ и организира кариерно събитие за хора с увреждания
Германия е лидер на пазара на роботика в Европа. Страната отчита рекордни продажби в сектора за над 12 милиарда евро за 2015 година.